Suriye'de iç savaş

Rus helikopterinin vurulduğu an

Suriyeli muhalif gruplardan 1'nci Sahil Tümeni, düşen Rus jetinin pilotlarını arayan bir Rus helikopterini düşürdüğü iddiasıyla bir video yayınladı. Görüntüde helikopter ABD yapımı TOW füzesi ile imha ediliyor.

lazkiye'de faaliyet gösteren suriyeli muhalif gruplardan 1'nci sahil tümeni yayınladığı bir videoda bir helikopter muhaliflere yakın bir noktaya konuyor. daha sonra bu helikopter abd yapımı tanksavar tow füzesi ile imha ediliyor.  reuters'ın ingiltere merkezli suriye insan hakları gözlemevi'ne dayandırarak verdiği habere göre suriyeli muhalifler, rus helikopterini açtıkları ateşle acil inişe zorlamıştı. reuters, muhaliflerin yayınladığı videoda da görüldüğü üzere olayda tow füzesi kullandıklarını belirtti. videoda da muhaliflerin helikopteri tow füzesi ile yok ettikleri görülüyor.

al jazeera türk bağımsız olarak suriyeli muhaliflerin iddia ettiği gibi hedef alınan helikopterin lazkiye'de düşen rus uçağının pilotlarını arayan helikopter olup olmadığını doğrulayabilmiş değil. fakat, videoyu yayınlayan muhalif grubun helikopterin saldırıya uğradığı bölgede faaliyet gösterdiği biliniyor. ayrıca videonun yüksek çözünürlüklü olması kaynağından direkt olarak yüklendiği anlamına geliyor. aynı grubun önceki saatlerde rus uçağının düşme anını gösteren bir video da yayınlaması görüntülerin doğru olduğu yönündeki verileri güçlendiriyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;