Bilim-Teknoloji

Samanyolu'nun en büyük fotoğrafı

Alman gökbilimciler, beş yılda çekilen fotoğrafları bir araya getirerek Samanyolu'nun en büyük fotoğrafını hazırladı. Fotoğrafın 46 gigapiksel çözünürlükte olduğu belirtildi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Uzaya ait en büyük görüntü 46 milyar piksel çözünürlükte. [Fotoğraf: Ruhr Üniversitesi]
bochum kentindeki ruhr üniversitesi'ndeki gökbilimciler, şili'deki avrupa güney gözlemevi'ne (eso) ait teleskopların elde ettiği fotoğrafları bir araya getirerek samanyolu'nun bilinen en büyük fotoğrafını elde etti. 
885 bin piksel genişliğinde ve 54 bin piksel uzunluğundaki mozaik görüntünün çözünürlüğü ise 46 milyar piksel olarak belirdi. 194 gigabyte'lık boyutuyla indirmesi oldukça zor olan fotoğraf, özel hazırlanan çevrimiçi harita ile görüntülenebiliyor: http://astro.vm.rub.de/
samanyolu'na ait en büyük fotoğrafın, öğretim görevlisi moritz hackstein'ın doktora tezi için hazırladığı belirtildi. haritanın amacı, hareket eden gök cisimlerinin gökyüzünde oluşturduğu parlaklık değişimini gözlemlemek. gökbilimciler, harita sayesinde geçmişte kayıtlara geçirilmeyen 50 bin gök cisminin de tespit edildiğini not düştü. 
kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;