Futbol

Şampiyon Chapecoense

Kolombiya'daki uçak kazasında oyuncularının ve teknik ekibinin tamamına yakınını kaybeden Brezilya'nın Chapecoense kulübü, "Güney Amerika Kupası şampiyonu" ilan edildi.

Konular: Spor, Brezilya
Chapecoense Real, 1 Aralık’ta Kolombiya’nın Atletico Nacional takımıyla Copa Sudamericana finalinin ilk ayağını oynayacaktı. [Fotoğraf: AFP]

güney amerika futbol konfederasyonundan (conmebol) yapılan yazılı açıklamada, chapecoense kulübünün, güney amerika kupası şampiyonu olarak ilan edildiği ve kupanın tüm getirilerinden yararlanacağı belirtildi.

açıklamada ayrıca, güney amerika kupası'nın diğer finalisti olan kolombiya'nın atletico nacional kulübü'nün, kupanın chapecoense'ye verilmesi talebiyle conmebol'a gönderdiği mektup hatırlatıldı. kolombiya kulübünün bu tutumu nedeniyle conmebol fair play ödülü ile onurlandırıldığı, ayrıca 1 milyon dolar ödül alacağı bildirildi.

chapecoense kulübü başkanı ivan tozzo da önceki gün yaptığı açıklamada, kulübünün conmebol tarafından güney amerika kupası şampiyonu ilan edileceğini ve 2 milyon dolarlık ödülü alacaklarını söylemişti.

atletico nacional kazanın ardından, güney amerika kupası'nın, chapecoense'ye verilmesi gerektiğini ifade eden bir açıklama yapmış ve conmebol'e de bu yönde talepte bulunmuştu. açıklamada, "bizim açımızdan ve daimi olarak 2016 güney amerika kupası'nın şampiyonu chapecoense'dir." denilmişti.

"hepimiz uçağın ineceğini düşünüyorduk"

öte yandan kazadan sağ kurtulan 6 kişiden biri olan uçuş ekibi görevlisi erwin tumiri de kazanın hemen öncesinde uçakta yaşananlarla ilgili konuştu.

kolombiya basınında yer alan haberlere göre, tumiri, iniş için anons yapıldığını ve herkesin kemerlerini bağlayıp inişi beklediğini ifade etti. "hepimiz inmeyi bekliyorduk. kimsenin ne olduğundan haberi yoktu." diyen tumiri, her şeyin bir anda olup bittiğini, ışıkların söndüğünü ve yolcuların çığlık bile atmadığını kaydetti.

bu arada tumiri, kaza sonrası arjantin'in fox sports televizyonunda hakkında çıkan haberleri reddetti. haberlerde, tumiri'nin, uçaktaki herkesin paniklediğini söylediği ve güvenlik kurallarına uyduğu için kendisinin hayatta kaldığını belirttiği yer almıştı.

bolivya'nın santa cruz de la sierra şehrinden kolombiya'nın medellin kentine hareket eden ve brezilya 1. futbol ligi ekiplerinden chapecoense takımı dahil 77 kişinin (9'u mürettebat, 68'i yolcu) bulunduğu uçak, dağlık araziye düşmüş, kazada 71 kişi hayatını kaybetmişti.

kaynak: aa
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;