2016 Rio Olimpiyatları

'Şapkayı öne koyma zamanı'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Konular: Spor, Diğer Sporlar

gençlik ve spor bakanı akif çağatay kılıç, 2016 rio olimpiyat oyunları'nda alınan sonuçlara bakıldığında farklı adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, "sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

bakan kılıç, brezilya'da 7-18 eylül tarihlerinde düzenlenecek 2016 rio paralimpik oyunları'na katılacak türk milli takımı kafilesi için holiday inn airport otel'de düzenlenen uğurlama yemeğine katıldı.

akif çağatay kılıç, yemekte yaptığı konuşmada paralimpik oyunların, türk sporu açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, "hepiniz göğsünüzde ay ve yıldızı taşıyorsunuz. bunun bilincinde olarak rio'da ortaya koyacağınız duruşla, birlik ve beraberlikle tüm dünyaya örnek olacağınızı biliyorum. bundan dolayı ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiniz için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

türkiye'nin paralimpik sporlarda çok farklı bir noktaya geldiğinin altını çizen kılıç, şöyle konuştu:

"bunun en büyük ispatı siz buradaki değerli kardeşlerimizsiniz. çünkü tarihimizdeki en yüksek sporcu kafilemizle 2016 rio paralimpik oyunları'na katılıyoruz. kendinizi baskı altında hissetmeyin ama sizlerden başarılı sonuçlar da bekliyoruz. geçmiş yıllarda ortaya koymuş olduğunuz performanslara baktığınız zaman ben iyi bir sınav vereceğinize inanıyorum. bugün sayın cumhurbaşkanımızla beraberdik, kendisinin sizlere selamları var. hepinize başarılar diliyor. göğsünüzde taşıdığınız ay ve yıldızın hakkını vermenizi rica ediyor. sayın başbakanımızın da selamları var. o da aynı şekilde sizlere hayırlı yolculuklar diliyor."

"şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu düşünüyorum"

gençlik ve spor bakanı akif çağatay kılıç, 2016 rio olimpiyat oyunları'ndan sonra öz eleştiri yapması gereken çok kişinin olduğunu ifade etti.

bakan kılıç, son 14 yılda spor altyapısını daha yukarı taşıyan türkiye'nin, sporcusuna ve sporcu yetiştirmekle görevli kurum ve federasyonlarına yaptığı destek ve yardımın ortada olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"sayın cumhurbaşkanımızın bu noktadaki talimatları açıktır. kendisinin sporla ne kadar iç içe ve yakın olduğunu ülkemizde bilmeyen yok. bu anlamda görev alanımızla ilgili olarak ve olimpiyatlardaki sonuçlara baktığımızda farklı adımların atılması gerektiği noktasında bizim de düşüncemiz var. biliyorsunuz olimpiyatlara giderken, 'olimpiyatlar önce bir gerçekleşsin ondan sonra bir araya gelip konuşacağız' demiştim. o değerlendirmeyi yaparken özellikle federasyonların daha fazla sporla ilgilenmesi gerektiğini dile getirmiştim. bu anlamda sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum. inanıyorum ki yakın zaman içerisinde bu konuyla alakalı, 'bu işi daha iyi yapan ve daha enerjik olan arkadaşlar devam ettirsin' noktasında olacaklardır."

türkiye'nin rio'dan 8 madalyayla döndüğünü hatırlatan kılıç, "baktığınızda rakamsal olarak bir başarı var. türkiye'nin olimpiyatlara katılım tarihi olarak baktığınızda da belli bir noktadayız ama bu yeterli değil. bizim daha önce dile getirdiğimiz, profesyonel anlamda ve doğru takiple yapılacak çalışmalarla ilgili atılması gereken adımlar var. bunları atmak durumdayız. artık bahane aramamıza gerek yok. yapılması gereken şeyler ortadadır, bunların yapılması için de en üst seviyeden takipçi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

kılıç, bugüne kadar yaptığı değerlendirmelerde bazı şeyleri dikkatlice dile getirdiğini anlatarak, "yine dikkatlice dile getirmeye çalışıyorum ama herhalde ne kast ettiğimi anlayanlar anlamıştır. bizim artık yeni bir ivmelenmeye yeni bir çalışmaya ihtiyacımız var. bu sadece federasyonlarla alakalı değil, kulüplerin de bu işle ilgili farklı çalışmalar yapması gerekir. bununla ilgili olarak da şu anda maliye bakanlığımızla yapmış olduğumuz bir çalışma var. burada vergi konusuyla ilgili çalışmanın içinde olacağız. bununla beraber tabiki spor teşkilatı içerisinde bazı değişikler mutlaka olacak. elde ettiğimiz sonuçlar içerisinde daha fazla beklediğimiz şeyler var." ifadelerini kullandı.

"başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz"

bakan kılıç, yeni dönemde daha önce başarılı olmuş sporculardan yararlanacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"bu güne kadar belli noktalarda başarı elde etmiş ve şimdi aktif olmayan sporcularımıza ''dolaplarınızdaki eşofmanlarınızı çıkartın.' diyorum. hazırlanın çünkü sizlerden önümüzdeki dönem çok faydalanacağız ve yardım isteyeceğiz. yetenekli arkadaşların bulunması ve desteklenmesi konusunda onların gözü bizim için önemli. onlarla beraber çok farklı bir çalışmaya girişeceğiz. bu çalışma çok hızlı bir şekilde olacak. ekim ayından itibaren sahada olacaklar. aynı zamanda aktif spor yapan kardeşlerimiz de hazır olsunlar. onlarla da saha çıkacağız. antrenörler konusunda çok ciddi ve farklı adımlar atacağız. bunların hepsini gerçekleştireceğiz. bu bizim öz eleştirimizdir. öz eleştiri yapması gereken başkalarının da bunu hızlı bir şekilde yapması gerektiğini düşünüyorum. inşallah türkiye'nin hak ettiği, beklediği ve istediği başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz."

türkiye, 79 sporcu ile katılacak

türkiye,  2016 rio paralimpik oyunları'nda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 olmak üzere toplamda 79 sporcu ile mücadele verecek.

sporcuların yanı sıra ve yönetici ve teknik ekipten oluşan ay-yıldızlı kafile, atatürk havalimanı'ndan saat 01.00'de rio de janeiro'ya hareket edecek.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;