Bilim-Teknoloji

'Sırada Hotmail var'

iCloud'a düzenlenen ve sebebi henüz kesinleşmeyen saldırının ardından Google da siber saldırıya maruz kaldı. Güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç, bir sonraki saldırının Hotmail'i hedef alabileceği uyarısında bulundu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Çin'de yasaklanan ürünler arasına Gmail de eklendi. [Fotoğraf: Shutterstock]

hacker'lar, yaklaşık 5 milyon gmail hesabını ele geçirerek internette yayımladı. ilk olarak rusya merkezli cnews.ru sitesinin duyurduğu habere göre milyonlarca hesaba ait kullanıcı adı ve şifre internete sızdırıldı.

ele geçirilen verilerin paylaşıldığı rusya merkezli bitcoin security forumunda, şifrelerin yüzde 60'ının hesaplara erişim sağladığı belirtildi. internete sızdırılan veri tabanında ingilizce, rusça ve ispanyolca hesaplara ait 4.93 milyon veri bulunduğu açıklandı.

yaşanan saldırı, kısa bir süre önce 4.6 milyon mail.ru ve 1.25 milyon yandex e-posta hesabına ait bilgilerin ele geçirilmesini takip etti. yandex e-posta hesaplarına ait bilgiler de bitcoin security forumunda yayımlandı. daily dot sitesi, çalınan veriler arasında google+ bilgileri olduğunu da belirtti. 

ria novosti'ye açıklamada bulunan iki rus güvenlik firması, veri tabanlarında yer alan şifrelerin birçoğunun aktif olmadığını öne sürerken, bilgilerin aylar süren kimlik hırsızlığı ve truva atı saldırılarıyla yapıldığını öne sürdü.

güvenlik uzmanları, birkaç gün içinde 11 milyona yakın e-posta hesabına ait bilginin internete sızmasıyla kullanıcıların hemen şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini bildirdi. kullancılara aynı zamanda iki adımlı doğrulama sistemini aktif etmeleri tavsiye ediliyor: https://www.google.com/landing/2step/

gmail şifrenizin ele geçirilip geçirilmediğini bu adresten kontrol edebilirsiniz: https://isleaked.com/en.php

'sıra hotmail'de'

türk güvenlik araştırmacısı ibrahim baliç, şubat ayında tespit ettiği güvenlik açıkları doğrultusunda ilk olarak apple, ardından google'ın saldırıya uğrayabileceğini tahmin ettiğini, en yeni saldırının ise microsoft'u hedef alabileceğini belirtti.

al jazeera türk'e açıklama yapan baliç, apple ve google'da olduğu gibi hotmail'in de brute-force (deneme yanılma yöntemiyle yapılan saldırılar) yöntemiyle hack'lenebileceğini belirtti. ilk olarak şubat ayında tespit ettiği açıkları apple ve google bildirdiğini ifade eden baliç, beklediği gibi apple ve google'ın saldırıya uğradığını, sıradaki en muhtemel hedefin hotmail olacağını ifade etti.

apple, icloud saldırısında brute-force yönteminin kullanıldığını doğrulamış ve hiçbir şifrenin sunucularından çalınmadığını belirtmişti. apple, şifrelerin iki adımlı doğrulama sistemi kullanılması halinde çalınmamış olacağını savunmuştu.

İbrahim Baliç, Apple ve Google'a yapıldığı düşünülen saldırıyı aylar önce tespit ettiğini belirtti.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;