Rusya

St. Petersburg metrosunda patlama

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir metroda meydana gelen patlamada ölü sayısı 14'e yükseldi. Rusya Başsavcılığı Sözcüsü, olayın bir "terör saldırısı" olduğunu söyledi. Rus Interfax Haber Ajansı, saldırganın Kırgızistan doğumlu Rusya vatandaşı olduğunu söyledi. Kırgızistan güvenlik birimlerine göre de saldırgan 1995 doğumlu Akbarzhon Jalilov.

rusya'nın st. petersburg kentindeki bir metro, 'sennaya ploshchad' (sennaya meydanı) ve 'tekhnologichesky institut' (teknoloji enstitüsü) metro durakları arasındayken patlama meydana geldi. kurtarma yetkilileri, patlamanın metrodaki iki ayrı vagonun içerisinde yaşandığını açıkladı. 

rusya sağlık bakanı veronika skvortsova patlamada 11 kişinin öldüğünü, altısı ağır 46 kişinin yaralandığını söyledi. ölü sayısı daha sonra 14'e yükseldi.

rus interfax haber ajansı, saldırganın kırgızistan doğumlu rusya vatandaşı olduğunu duyurdu. ajans bu bilgiyi, kırgız güvenlik kaynaklarına dayandırdı.

kırgızistan güvenlik birimlerine göre de saldırgan 1995 oş doğumlu. ismi akbarzhon jalilov.

'terör saldırısı'

rusya başsavcılığı sözcüsü aleksandır kurennoy, st. petersburg metrosunda meydana gelen patlamanın "terör saldırısı" olduğunu ve geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi.

rusya soruşturma komitesi sözcüsü svetlana petrenko, patlamayla ilgili 'terör saldırısı' maddesinden soruşturma başlatıldığını ancak her ihtimalin değerlendirildiğini ifade etti. "makinist treni durdurmayarak doğru bir karar aldı. trenin istasyona kadar ilerlemesi tahliyeyi kolaylaştırarak, ölü sayısının artmasını engelledi" dedi.

sosyal medyaya düşen fotoğraflarda patlama sonrasında yerde yatan yaralılar görüldü. görgü tanıkları, patlamanın ardından metro istasyonunun dumanla kaplandığını söyledi.

patlamaların ardından st. petersburg'daki bütün metro istasyonları kapatıldı. "sennaya meydanı" ve "teknoloji enstitüsü" istasyonları st. petersburg'un merkezi sayılabilecek bir noktada yer alıyor. metronun en yoğun kullanılan hatlarından olan ve aktarma merkezi sayılan bu istasyonları günlük yaklaşık 60 bin kişi kullanıyor.

2011 ve 2013'teki saldırılar

2013'te rusya'nın güneyindeki volgograd şehrinde demiryolu istasyonuna yönelik iki intihar saldırısında toplam 34 kişi ölmüş, soçi kış olimpiyatları'nın güvenliği sorgulanmıştı. 

ocak 2011'de moskova'nın domodedovo havalimanı'nda düzenlenen saldırıda 37 kişi ölmüştü.

Fotoğraf: tvrain.ru
türkiye’den taziye mesajı

başbakan binali yıldırım, rusya federasyonu başbakanı dimitri medvedev'e, metroda meydana gelen saldırı sonucunda hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar içinse acil şifalar dileklerini iletti.

abd başkanı donald trump, abdulfettah sisi ile beyaz saray'daki görüşmesinden sonra basın mensuplarının konuyla ilgili sorusunu cevapladı. trump, "korkunç bir şey, dünyanın her yerinde oluyor. kesinlikle korkunç" ifadesini kullandı.

kaynak: reuters, afp ve aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;