Avrupa

Timoşenko 'bağımsız hekim' istedi

Ukrayna'da yedi yıl hapis cezasına çarptırılan eski başbakan sağlık durumunun bozulduğunu söyledi ve uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Konular: Ukrayna

Haberin Öne Çıkanları

Yanukoviç'e kaybetmişti

'Ortaklık imzalansın' çağrısı

Yeni suçlamalar

Timoşenko, daha önce cezaevinden yazdığı mektupta Avrupa Birliği'nden (AB), Kiev'le ortaklık anlaşması imzalamasını istemişti. [Reuters]
 

Timoşenko davası

ukrayna'nın ilk kadın başbakanı yulia timoşenko hakkında temmuz ayında, görevi sırasında rusya ile doğalgaz anlaşması imzalayarak görevini kötüye kullandığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. ekim ayında, kiev'deki mahkeme tarafından suçlu bulunan timoşenko, yedi yıl hapis cezası aldı ve iki gün sonra ise zimmetine 405 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatıldı.

ukrayna'nın hapisteki eski başbakanı yulia timoşenko, sağlık durumunun kötüleştiğini belirterek, uluslararası tıbbi kuruluşlardan yardım istedi.

görevi kötüye kullanma suçundan yedi yıl hapis cezasına çarptırılan timoşenko, şiddetli sırt ağrısı çektiğini ve vücudunda nedeni belirsiz morluklar olduğunu söyledi.

hükümetin görevlendirdiği doktorlara güvenmediğini belirten timoşenko, bağımsız hekimlerin kendisini muayene etmesine izin verilmediğini kaydetti.

yanukoviç'e kaybetmişti

timoşenko'nun yardımcısı oleksandr turçinov, kızıl haç ve sınır tanımayan doktorlar örgütüne başvurduklarını ve gerekli tedavinin yapılması talebinde bulunduklarını belirtti.

ukrayna'da iki kez başbakanlık yapan 50 yaşındaki timoşenko, geçen yıl şubat ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini viktor yanukoviç'e karşı kaybetmişti.

timoşenko, görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulunarak yedi yıl hapse mahkum edilmiş, avrupa birliği (ab) ve amerika birleşik devletleri (abd) karara sert tepki göstermişti.

timoşenko daha önce kendisine yönelik tüm suçlamaları reddetmişti. eski başbakan, suçlamaların arkasında, kendisini geçen yılki seçimlerde mağlup eden ukrayna cumhurbaşkanı viktor yanukoviç’in olduğunu iddia ediyor.

'ortaklık imzalansın' çağrısı

timoşenko, daha önce cezaevinden yazdığı mektupta avrupa birliği'nden (ab), kiev'le ortaklık anlaşması imzalamasını istemişti.

yulya timoşenko, bürosunca yayınlanan mektupta, süreçten vazgeçmenin, ukrayna'nın geleceğini karartmak anlamına geleceğini söylemişti. eski başbakan, ülkesinin avrupa'daki geleceğinin, hiçbir sebepden, özellikle de kendisi yüzünden zarar görmesine tanıklık etmek istemediğini kaydetmişti.

ukrayna'nın ilk kadın başbakanı, rusya ile doğal gaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı için yedi yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. timoşenko hakkında daha sonra zimmetine 405 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatılmıştı.

kaynak: ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;