ABD

Trump karşıtları sokakta

ABD'de Trump karşıtları Washington sokaklarında eylem yaptı. 100'e yakın eylemci gözaltına alındı.

abd'nin 45. başkanı donald trump'ın yemin ederek göreve resmen başladığı gün başkent washington d.c.'de şiddetli eylemler yaşandı. abd polisi 100'e yakın eylemciyi gözaltına aldı.

aralarında yüzleri maskeleri kişilerin de bulunduğu yüzlerce eylemci, kaldırım taşlarını söktü, mcdonald's ve bank of america gibi abd kapitalizminin sembol şirketlerinin şubelerine taş ve sopalarla saldırdı.

beyaz saray'dan birkaç sokak ötede çöp konteynırlarını yolun ortasına sürükleyen eylemcilere polisin müdahalesi sert oldu. göz yaşartıcı gaz ve coplarla kalabalığa müdahale eden polis, en az 95 eylemciyi gözaltına aldı.

eylemciler, washington sokaklarında kuş uçurtmayan yaklaşık 28 bin güvenlik görevlisine rağmen, araç yakmaya varan eylemlerini sürdürdü.

abd'nin yanı sıra, japonya'nın tokyo kentinde ve ingiltere'nin londra kentinde de protestolar vardı.

donald trump, yemin töreninin ardından 20 ocak 2017 günü abd'nin 45. başkanı olarak göreve başladı.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;