ABD

Trump, Meksika sınırına duvar inşasını onayladı

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı. Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto, duvar için para ödemeye niyetleri olmadığını söyleyince, Trump, "Eğer Meksika ödeme yapma niyetinde değilse, önümüzdeki görüşmeyi iptal etmek daha iyi olur” ifadesini kullandı. Meksika, ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.

Konular: ABD, Meksika, Amerika
[Fotoğraf: Reuters]

iç güvenlik bakanlığı'na gerçekleştirdiği ziyarette konuşan abd başkanı donald trump, aylardır amerikan kamuoyunda tartışılan "meksika sınırına duvar örülmesi" ile ilgili başkanlık kararnamesine imza attığını açıkladı. abd-meksika sınırına örülecek duvarla yasa dışı göçmenlerin, insan kaçakçılığının ve uyuşturucu ticaretinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirten trump, "amerika, bugünden itibaren sınırlarının kontrolünü geri alıyor" ifadelerini kullandı.

yaklaşık 3 bin 200 kilometre uzunluğunda olması öngörülen duvarın inşasıyla ilgili bütçenin öncelikle federal hükümet tarafından karşılanacağını söyleyen trump, bu paranın meksika hükümetinden tahsil edileceğini tekrar söyledi.

birkaç ay içinde yapımına başlanması planlanan duvarın ne kadar süre içinde tamamlanacağına ilişkin açıklama yapılmadı.

'duvar için para ödemeyeceğiz'

meksika devlet başkanı enrique pena nieto, çarşamba akşamı televizyonda yayımlanan konuşmasında trump’ın hamlesini kınadı. ülkesinin duvar için para ödemeye niyeti olmadığını tekrarladı.

salı günü beyaz saray’da trump’la görüşmesi planlanan pena nieto, “abd’nin duvar örülmesini devam ettirme yönündeki kararını esefle karşılıyor ve kınıyorum. yıllardır bu duvar bizi birleştirmektense bölüyor. meksika duvarlara inanmıyor. daha önce de söylediğim gibi, herhangi bir duvar  için para ödemeyeceğiz” dedi.

'ödeme yoksa, görüşmeyi iptal etmek daha iyi'

daha sonra twitter hesabından açıklama yapan abd başkanı trump, şu ifadeleri kullandı:

“abd’nin meksika’yla ticaretinde 60 milyar dolar açığı var. nafta başından beri tek taraflı bir anlaşma oldu. çok sayıda iş ve şirket kaybedildi. eğer meksika çok ihtiyaç duyulan bu duvar için ödeme yapma niyetinde değilse, önümüzdeki görüşmeyi iptal etmek daha iyi olur.”

trump'tan sonra meksika devlet başkanı enrique pena nieto da twitter hesabından açıklama yaparak ziyareti iptal ettiklerini ifade etti.

"meksika, bu parayı öyle ya da böyle ödeyecek"

çarşamba günü konuyla ilgili açıklamasında beyaz saray sözcüsü sean spicer da, "meksika, bu parayı öyle ya da böyle ödeyecek" değerlendirmesini yapmıştı.

aynı saatlerde beyaz saray'dan yapılan iki farklı yazılı açıklamayla trump'ın "meksika sınırında duvar" ve "yasa dışı göçmenleri koruyan şehirlerle" ilgili kararnamelere imza attığı belirtildi.

ikinci kararnameyle trump, yasa dışı şekilde ülkede bulunan göçmenlerin abd'den gönderilmesi önerisini reddeden genellikle demokrat valilerin yönettiği eyaletlerin federal bütçelerini sınırlamayı öngörüyor.

meksika cumhurbaşkanı enrique pena nieto ise, trump'ın iki ülke sınırında inşa etmeyi planladığı duvar için ödeme yapmayacaklarını daha önce birçok kez ifade etmişti.

trump, kuzey dakota’da kızılderililerin yaşadığı bölgeye inşa edileceği gerekçesiyle aylardır protesto edilen petrol boru hattına da onay veren başkanlık emrini imzalamıştı. karara tepki gösteren protestocular sokaklara dökülmüştü.

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;