ABD

Trump'ın dışişleri bakanı belli oldu

ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı pozisyonuna Exxon Mobil şirketi yöneticisi Rex Tillerson'ı seçti.

20 ocak 2017'de abd başkanı olarak göreve başlayacak olan donald trump, dışişleri bakanı pozisyonuna exxon-mobil şirketinin yöneticisi rex tillerson'ı seçti. tillerson'ın seçilmesi, rusya lideri putin ile ilişkileri nedeniyle tartışma yarattı.

tillerson'ın küresel bir şirket yönetme becerisini göstermiş olduğuna ve dünyanın en büyük enerji şirketleri için uluslararası anlaşmalar yaptığına dikkat çeken trump, "abd'nin ulusal çıkarlarını açık gözlülükle ve kuvvetle savunacaktır. abd'nin güvenliğini ve dünyadaki konumunu yıllar boyu zayıflatan, yanlış dış politikalardan geri dönülmesi hususunda bize yardımcı olacaktır" diye konuştu.

putin'den nişane aldı

64 yaşındaki texaslıyı abd'nin en önemli görevlerinden birine seçen trump, bu konuda eski dışişleri bakanları condoleeza rice ve james baker ile eski savunma bakanı robert gates de dahil birçok cumhuriyetçiden olumlu görüş aldı.

ancak tillerson'ın 2013'te bizzat rusya devlet başkanı vladimir putin'in elinden rusya'nın enerji sektörüne verdiği katkılardan dolayı dostluk nişanesi alması, abd senatosu'ndan onay almasını güçleştirebilir. rus yönetiminden işbirliği için defalarca övgü ve teşekkür alan tillerson, adaylığıının ilanından sadece bir gün önce rus hükümetinden benzer bir övgü aldı.

kabine şekilleniyor

bir gün önce iç güvenlik bakanlığı'na eski general john kelly'i seçen trump, enerji bakanı pozisyonu için de texas valisi rick perry'i aday göstermeye yakın.

şimdiye dek senatodan onay alıp pozisyonu kesinleşenler beyaz saray sorumlusu reince priebus, baş stratejist stephen bannon ve ulusal güvenlik danışmanı michael flynn oldu.

onay bekleyen diğer isimler:

hazine bakanı steven mnuchin,

başsavcı jeff sessions,

cia başkanı mike pompeo,

kentsel gelişim ve emlâk bakanı ben carson,

bm büyükelçisi nikki haley,

eğitim bakanı betsy devos,

sağlık bakanı tom price,

ulaştırma bakanı elaine chao,

ticaret bakanı wilbur ross,

savunma bakanı james mattis.

iç güvenlik bakanı john kelly.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;