Bilim-Teknoloji

Türk haber siteleri Google filtresine takıldı

Google, yanıltıcı başlıklarla içerik üretip okunma sayılarını artıran haber sitelerini arama sonuçlarından çıkardı. Hürriyet, Star, Habertürk, Milliyet ve Mynet gibi sitelere uygulanan engel yaklaşık 2 saat sonra kaldırıldı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Google arama sonuçlarında söz konusu sitelerin anasayfası belirmiyor.

son dönemde büyük haber sitelerinin başvurduğu okunma sayısı artırma yöntemlerinden biri ilgi çekici başlıklar ve arama motoru google'ın anlayacağı teknik düzenlemelerle içerik üretmekti. üretilen haberlerin içeriği başlıkla ilgili olmasa da google bu haberleri konuyla ilgili olarak tanımladığı için ciddi bir okunma oranına erişiyorlardı. etik olarak doğru olmayan bu durum haksız rekabete yol açtığı için eleştirilere neden oluyordu. çünkü özellikle okurma sayısı yüksek bir site, bu yöntemle binlerce okuyucu çekiyor ve okunma sayılarını daha yüksek gösterebiliyordu.

bu yöntemin kullanılması konusunda birçok eleştiri alan haber siteleri ile ilgili ilk adım atıldı. salı gece yarısına doğru aralarında hürriyet, milliyet, mynet, star ve radikal'in bulunduğu birçok site, google arama motorundaki sonuçlardan çıkarıldı. google'da arama yapıldığında bu sitelerin içerikleri yerine başka siteler gelmeye başladı. uygulanan engel yaklaşık 2 saat sonra kaldırıldı.

al jazeera'nin ulaştığı google türkiye yetkilileri konuyu araştırdıklarını ifade etti. söz konusu sitelerin son zamanlarda öne çıkardığı seo odaklı ve haber içeriğinden uzak paylaşımlarının, google'ın aldığı önlemin ana sebebi olduğu düşünülüyor.

sayfalar silindi

eleştiri alan sitelerdeki bu tarz içeriklerin bazıları yapılan engellemenin ardından hemen yayından kaldırıldı. engelin nasıl kalktığı ya da neden yapıldığı konusunda ise resmi bir açıklama yapılmadı. 

google önemli bir hit kaynağı

son yıllarda 'seo haberciliği' olarak tanımlanan ve google'dan okuyucu gelmesini sağlayan teknik düzenlemeler birçok site tarafından kullanılıyor. seo yani search engine optimization  - arama motoru optimizasyonu doğru yapılan bir haber arama sonuçlarında üstte çıktığı için daha fazla okunacağı anlamına geliyor. türkiye'de faaliyet gösteren ve haber benzeri içerikler üreten sitelerin trafiğinin en az yüzde 50'si google'dan geliyor. bu da doğru seo'nun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

haberler'den de çıkarıldı

google, engellediği türk haber sitelerini sadece arama sonuçlarından değil haberler (news) hizmetinden de çıkardı. google'ın news.google.com.tr adresinde yayın yapan haberler sitesinde yukarıdaki haber kaynakları yaklaşık 2 saat boyunca yer almadı. arama sonuçlarına geri dönen siteler benzer şekilde haberler sayfalarında da görüntülenmeye başladı.

'google ceza verdi'

al jazeera'ye konuşan seo uzmanı onur özcan, söz konusu sitelerin 'ceza yediğini' ifade etti. özcan, hürriyet, milliyet, radikal, cnn türk gibi haber sitelerini kapsayan bir cezalandırma işlemiyle, bu sitelere ait arama sonuçlarının kaldırılmasının temel sebebinin, 'keyword stuffing' olduğunu belirtti. keyword stuffing, site içeriğini anahtar kelimelerle doldurarak arama sonuçlarını yönlendirme girişimi olarak tanımlanıyor.

Haber içeriğini anahtar kelimelerle doldurma yöntemine bir örnek.
özcan, "arama sonuçlarından çıkarılan haber siteleri de başlık, alt başlık ve haber içeriğinde, arama trafiği getirme potansiyeli yüksek olan kelimeleri sıkça kullanarak, google'ın web yöneticileri yönergeleri'nin ihlal etti ve bu cezaya tabi tutuldu" ifadesini kullandı. özcan, google'ın izlediği politika hakkında bilgilendirici iki kaynağa bakılabileceğini belirtti:

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;