Kırgızistan'da hile iddiası

Başbakan Atambayev'in rakipleri, cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını kabul etmedi. Seçimin ikincisi Madumarov, usulsüzlük yapıldığını öne sürdü.

Haberin Öne Çıkanları

Atambayev fark attı

'Komisyon kurulsun'

AGİT iyimser

Madumarov, verilerde ciddi aksamalar olduğunu fark ettiklerini söyledi. [Reuters]

kırgızistan'da pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden adaylar sonuçları redderken, seçimin ikincisi adahan madumarov sandıkta hile yapıldığını iddia etti. 

rusya’nın desteklediği başbakan almazbek atambayev, kesinleşmeyen sonuçlara göre oyların yüzde 63’ünü elde etmişti.

seçimlerde yüzde 14,74 oy oranıyla ikinci sırada yer alan adahan madumarov, verilerde ciddi aksamalar olduğunu fark ettiklerini söyledi. sonuçları kesinlikle kabul etmeyeceklerini vurgulayan madumarov, öğle saatlerinde açıklanan oy oranının sandıkların kapanmasına dek sadece atambayev lehine değiştiğini, diğer adayların oy oranlarında değişiklik olmadığını öne sürdü. 

seçimlere hile karıştırıldığını iddia eden madumarov; siyasi parti, sivil toplum örgütleri, adayların temsilcileri, milletvekilleri, yerel yönetimlerin yetkilileri ve medya mensuplarının katılımıyla komisyon kurulmasını, oyların yeniden sayılmasını talep etti.

'yüz binlerce kişi sokaklara dökülecek'

yüzde 14,3 oy oranıyla üçüncü sırada yer alan koalisyon hükümetinin ortağı milliyetçi ata curt partisi milletvekili kamçıbek taşiyev de, düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini, kendisini destekleyen yüz binlerce vatandaşın sokaklara döküleceğini söyledi. taşiyev, seçimleri büyük bir farkla kazanmış görünenan almazbek atambayev'in devletin tüm imkanlarını lehine kullandığını savundu.

katılım oranının yüzde 60 olduğu kırgızistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimini, yaklaşık 800 uluslararası gözlemci ile 100'den fazla medya mensubu izlemişti. 

seçimleri denetleyen avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı (agit) heyetinin başkanı walburga habsburg douglas ise seçmen listelerinin oluşturulmasında ve listelenmesinde bazı aksaklıklar yaşandığını söyledi. douglas, “buna karşın, kırgızistan’da demokrasinin geleceği konusunda temkinli bir iyimserlik içindeyiz” dedi. 

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;