Tahvil takası tamamlanamadı

Yunanistan’ı krizden kurtaracak anlaşma, özel sektörden bazı alacaklıların itfaya katılmayı reddetmesi yüzünden sonuçsuz kaldı.

Konular: Avrupa

Haberin Öne Çıkanları

Atina'da tahvil endişesi

Borçlar yapılandırılamıyor

Süre uzatıldı

Kamu Borçları İdare Organizasyonu borçların yeniden yapılandırılması süresinin 18 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı. [Reuters]

avrupa komisyonu'nun yunanistan'a verilmesi kararlaştırılan yeni yardım paketi kapsamında, ülkenin borçların 107 milyar euroluk kısmının silinmesini sağlayacak tahvil takası planının (psi) tamamlanamadığı bildirildi. özel sektörden alacaklıların bir bölümünün tahvil itfasına katılmayı reddettiği belirtiliyor. 

ellerinde yabancı hukuka tabi toplam 6,4 milyar euroluk tahvil bulunduran alacaklıların tutumu, atina ve avrupa'da büyük endişe yaratırken, bu durumun yunanistan'ı tekrar iflas tehlikesi ile karşı karşıya getirdiği belirtildi.

yunan medyası, özel sektörden alacaklıların katıldığı, ülkenin ve ab-imf-avrupa merkez bankası troykası'nın önerilerinin değerlendirildiği 20 toplantının olumsuz sonuçlandığının bildirilmesi sonrası, yunanistan kamu borçları idare organizasyonu'nun (oddih) borçların yeniden yapılandırılması süresini 18 nisan'a kadar uzattığını açıkladı.

yapılan değerlendirmelerde, alacaklıların tavırlarını sürdürmesi durumunda iflas tarihi olarak, 450 milyon euroluk bir tahvilin sona ereceği tarih olan 15 mayıs gösteriliyor.

troyka ve hükümet, alacaklıların daha iyi koşullar elde etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, tahvil takasını reddeden tahvillerin ödenmeyeceğini açıklamıştı.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;