Portre

Portre: Ayla Akat

PKK'nın 1999'dan beri hapiste bulunan lideri Öcalan’ın avukatlarından olan BDP Batman Milletvekili, 2012 sonunda başlayan yeni süreçte ön plana çıkan isimler arasında.

Konular: Türkiye, BDP
Ayla Akat
Ayla Akat, Şubat 2010′da Bengi Yıldız ile birlikte BDP'nin grup başkanvekilliği görevine seçildi. [AA]

barış ve demokrasi partisi (bdp) batman milletvekili ayla akat, 1976 yılında diyarbakır’da dünyaya geldi.

dicle üniversitesi hukuk fakültesi'nden mezun olan akat, bir süre serbest avukat olarak çalıştı.

insan hakları derneği'nin (ihd) diyarbakır şubesi ve genel merkezi'nde yöneticilik yaptı.

toplum ve hukuk araştırmalar vakfı (tohav) ile göç edenlerle sosyal yardımlaşma ve kültür derneği (göç-der) üyesi olan akat, diyarbakır kadın platformu'nun kurucuları arasındaydı.

henüz üç aylık avukatken, pkk’nin hapisteki lideri abdullah öcalan'ın gönüllü olarak avukatlığını üstlendi. 

2003'te mardin’de, aralarında rütbeli subayların da bulunduğu 405 askere açılan tecavüz davasının müşteki avukatlarındandı.

diyarbakır’da düzenledikleri oturma eylemi sonrası gözaltına alınarak tutuklanan 24 barış annesinin, 31 mart 2006′da diyarbakır 2. ağır ceza mahkemesi'nde görülen duruşmasında sanık avukatlarındandı.

aktif siyasete katıldı

aktivist olarak katıldığı kürt hareketi  içerisinde kısa sürede dikkat çeken akat, aktif siyasete katılma kararı aldı.

batman'da bağımsız aday olarak girdiği 22 temmuz 2007 genel seçimlerini kazandı ve tbmm 23. dönemi'nde demokratik toplum partisi (dtp) grubuna katıldı.

dtp’nin aralık 2009'da anayasa mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından kurulan barış ve demokrasi partisi'ne (bdp) geçti.

şubat 2010′da bdp batman milletvekili bengi yıldız ile birlikte partisinin grup başkanvekilliği görevine seçildi.

12 haziran 2011'de düzenlenen genel seçimlerde yeniden batman'ı temsil etme hakkı kazanan akat, tbmm 24 dönemi'nde bir kez daha oluşturulan bdp grubuna dahil oldu.

polis müdahalesiyle yaralandı

öğrencilik döneminden bu yana pek çok protesto gösterisinde yer alan akat, hürriyet gazetesine verdiği mülakatta, kürt hareketi dahilinde yaşadığı olumsuz olayları anlatmıştı. akat bu mülakatta, (haberin orijinal metni), üniversite yıllarında gençlik çalışmalarına katıldığı gerekçesiyle dört gün boyunca işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını ifade etmişti. 

1 mayıs işçi bayramı ve nevruz kutlamalarında defalarca kez gözaltına alınan akat, 2011 yılında batman’da, yüksek seçim kurulu’nun bağımsız adaylarla ilgili kararının protesto edildiği gösteriler sırasında çıkan olaylarda yaralandı.

polisin göstericileri durdurmak için attığı gaz bombasının sağ bacağına isabet etmesi sebebiyle uzun süre tedavi gördü.

imralı'yı ziyaret etti 

bdp batman milletvekili akat, 2013'ün ilk günlerinde, imralı adası'ndaki hapishanede ömür boyu hapis cezasını çeken öcalan'ı ziyaretiyle ön plana çıktı. 

milli istihbarat teşkilatı (mit) müsteşarı hakan fidan ve öcalan'ın çözüm için bir araya gelmesinin hemen ardından akat ve mardin bağımsız milletvekili ahmet türk, özel izinle imralı'ya giderek öcalan ile görüştü.

2011 yazından bu yana avukatlarıyla görüştürülmeyen pkk'nın liderine yapılan bu ziyaret, iktidardaki adalet ve kalkınma partisi (akp) hükümetinin aralık 2012'de başlattığı kürt meselesini çözüm girişiminin bir parçası niteliğindeydi. 

'uzlaşmacı' kimliği nedeniyle müzakerelere dahil edildiği söylenen akat'ın, kürt sorununun çözüm sürecinde aktif rol oynayacağı ifade ediliyor. 

evli ve bir çocuk annesi olan ayla akat, kürt siyasi hareketinin son dönemde öne çıkan isimleri arasında yer alıyor.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;