Portre

Portre: Emine Ayna

BDP Diyarbakır milletvekili, radikal söylemleri sebebiyle PKK'nın sertlik yanlısı olan 'şahin kanadını' temsil etmekle suçlanıyor.

Konular: Türkiye, BDP
Ayna, Nevruz kutlamalarındaki konuşması sebebiyle 'Terör örgütü propagandası yapmaktan' 10 ay hapse mahkum oldu. [AA]

barış ve demokrasi partisi’nin (bdp) diyarbakır milletvekili emine ayna, 1 temmuz 1968 tarihinde diyarbakır’ın lice ilçesinde doğdu.

lisenin ardından, gökkuşağı kadın derneği'nin kurucu üyeliği ve genel başkanlığı görevlerinde bulundu. 2007 genel seçimleri'ne bağımsız olarak adaylığını koyan ayna, mardin'de yüzde 15,57 oranında oy alarak milletvekili oldu.

bağımsız milletvekili, daha sonra, 2005-2009 yılları arasında faaliyet gösteren demokratik toplum partisi’ne (dtp) katıldı.

dtp’ye katılan milletvekillerinin sayısı 20’yi aşınca, mecliste parti grubu oluşturuldu. ayna, nurettin demirtaş’la birlikte bdp eş başkanlığı'na seçildi.

dtp’nin 2009’da kapatılmasının ardından bdp’ye geçen zaza asıllı politikacı, 12 haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde bdp'nin desteklediği bağımsız aday olarak katıldı. şubat 2010'da, bdp’nin merkez yürütme kurulu üyeleri arasında yerini aldı.

61 binden fazla oy alan ayna, diyarbakır'dan milletvekili seçilerek ikinci dönemde de mecliste yerini aldı.

tokat'ın kızıldere köyünde mahir çayan ile birlikte öldürülen türkiye halk kurtuluş ordusu üyesi ömer ayna'nın yeğeni olarak da tanınıyor.

iyi derecede ingilizce bilen ayna, kürtçe bilmiyor.

radikal söylemler

emine ayna, sert ve radikal söylemleri sebebiyle sık sık pkk'nın sertlik yanlısı olan 'şahin kanadın' temsilcisi olduğu yönünde eleştirilere maruz kalıyor.

zira siirt'te 2007 yılındaki nevruz kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan dava sebebiyle 2011’de, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ayna'nın, pkk'nın ilk silahlı eylemleri olan 1984 eruh ve şemdinli saldırısı'nın yıldönümü olan 15 ağustos 2008'de diyarbakır'ın lice ilçesinde dtp lice ilçe örgütü'nün düzenlediği 'hakla dayanışma' etkinliğinde 15 ağustos 1984'de gerçekleştirilen eylemleri överek katılımcılara "15 ağustos zafer bayramı'nız kutlu olsun" dedi.

ayna, aynı yılın 2 aralık’ında muş'un varto ilçesinde yapılan dtp mitinginde, "dtp dışında bir siyasi partiden aday olan kürt değildir" sözleriyle de gündeme geldi.

konya'da yaptığı bir konuşmada pkk lideri abdullah öcalan'ın zehirlendiğini iddia ederek “bu, bir savaş kışkırtıcılığıdır" dedi. bu sözler üzerine birçok şiddet eylemi gerçekleşti.

ayna, demokratik açılım (ya da diğer adıyla kürt açılımı) sürecinde yaptığı çıkışlarla ülkedeki siyasi ortamın gerginleşmesine neden oldu. açılımı 'zıkkım' olarak niteleyen ayna uzun bir dönem yoğun tepkilerin hedefi oldu.

açlık grevi

türkiye'de cezaevlerindeki pkk ve kck'ya üyelikten yargılananların 12 eylül 2012'de tarihinde başlattığı ve 68 gün süren açlık grevine milletvekillerinin katılmasına önayak oldu.

pkk lideri abdullah öcalan’ın ev hapsine alıınması da dahil olmak üzere bir dizi taleple başlatılan eylemlere ayna ve milletvekili erdal üçer'in ardından diyarbakır bağımsız milletvekili leyla zana da katıldı.

ayna ve üçer'in başlattığı 'süresiz ve dönüşümsüz' eyleme demokratik toplum kongresi (dtk) üyelerinden katılanların sayısı daha sonra 14'ü buldu.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;