Portre

Portre: Beşir Atalay

Hükümette Kürt Açılımı'nı yöneten isim. Yakın çevresinin Beşir Hoca'sı. Sıkı bir klasik caz tutkunu.

Beşir Atalay TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapıyor.
Atalay, 2009 yılında başlatılan 'Kürt Açılımı'nı dönemin İçişleri Bakanı sıfatıyla yürüten isim oldu. [AA]

türkiye’nin en çok konuşulan bakanlarından biri olan beşir atalay, 1947’de kırıkkale’nin keskin ilçesinde doğdu.

üniversiteye kadar eğitimini büyük abisinin desteği ile kırıkkale’de sürdüren atalay, 1965’de ankara üniversitesi hukuk fakültesi’ne girdi. içişleri bakanlığı bursuyla okuduğıu fakültede yine aynı hükümette başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü olan olan bülent arınç'la sınıf arkadaşıydı. 

hukuk fakültesini severek okudu ancak adli kısmı onu ürküttü. o nedenle avukatlık yapmak istemedi. kısa bir süre içişleri bakanlığı’nda görev yaptı. gönlünde yatan aslan üniversiteydi. 

1972 yılında erzurum atatürk üniversitesi, işletme fakültesi'nde sosyoloji bilim dalı asistanı olarak göreve başladı. 1976’da doktora çalışmalarını tamamladı. avukatlık stajını yaptığı izmir'de tanıştığı eşiyle bu dönemde evlendi. izmir'den erzurum'a gelin götürdü. eşi ege üniversitesi tıp fakültesi mezunuydu. daha sonra beraber abd’ye giderek michigan üniversitesi’nde ayrı alanlarda görev yaptılar.

yakın çevresinin beşir hoca'sı, türkiye'ye döndükten sonra yeniden devlet kurumlarında görev yaptı. 1992’ye kadar, başbakanlık, devlet planlama teşkilatı ve sosyal planlama daire başkanlığı’nda çalıştı.

1992’de yeniden akademi hayatına döndü ve marmara üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı.

aynı yıl kırıkkale üniversitesi’nde kurucu rektör oldu. görevini beş yıl sürdüren beşir hoca, 28 şubat sürecinde hedeftekilerdendi. 1997’de yök başkanı kemal gürüz tarafından görevinden alındı.

1998 yılında, ankara sosyal araştırmalar merkezi'ni (anar) kurdu, beş yıl süreyle burada koordinatörlük görevini yürüttü. bu dönemde adalet ve kalkınma partisi’nden (akp) gelen "kurucu üye ol" tekliflerini geri çevirdi.

ancak milletvekilliği teklifini kabul etti. 2002 genel seçimleri'nde akp'den ankara milletvekili seçildi, 58. ve 59. hükümetlerde devlet bakanlığı yaptı. iddialara göre başbakan recep tayyip erdoğan atalay’a kabinede milli eğitim bakanı sıfatıyla yer vermek istemiş, ancak ismi dönemin cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer tarafından çizilmişti. "sezer'le dostluğumuz vardı" diyen atalay ise buna hiçbir zaman ihtimal vermemişti. 

atalay, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak 27 nisan 2007 gecesi türk silahlı kuvvetleri'nin yaptığı ve tarihe 'e-muhtıra' olarak geçen açıklamaya karşı en net tavrı gösteren isimlerden biriydi. atalay, 28 nisan sabahı başbakan erdoğan'a "siz hep dik durmaktan sözedersiniz, işte bugün tam da o gündür" diyordu.*

2007 genel seçimleri'nde yeniden ankara milletvekili seçilen beşir atalay, bu kez erdoğan tarafından içişleri bakanlığı görevine atandı.

'kürt açılımı'nın koordinatörü  

içişleri bakanı olmasına rağmen kabinenin sesi en az çıkan isimlerindendi. sanki çevresinde görünmez bir zırh oluşturduğu söylenirdi. ancak bu zırh, atalay, 2009 yılında başlatılan 'kürt açılımı'nı (diğer bir ismiyle 'demokratik açılım') dönemin içişleri bakanı sıfatıyla yürütmekle görevlendirilmesiyle ortadan kalktı. kabinenin en çok konuşan isimleri arasına girdi. .

bu sürecin detaylarını tbmm’de de paylaşan atalay, açılıma karşı olan kesimler tarafından en fazla eleştirilen isimlerden biri oldu. 

atalay'ın katıldığı bir televizyon programında yaptığı, "sınır ötesi operasyonlardan, kck operasyonlarına hepsi koordinasyon içinde, tartışılmış, kararlaştırılmış, planlanmış ve yürütülmektedir" açıklaması da çok tartışılmış ve cumhuriyet halk partisi tarafından bir soru önergesiyle meclise taşınmıştı.

atalay’ın çok tartışıldığı bir diğer olay ise 2011’de meydana gelen van depremi oldu. tecrübeli siyasetçinin "depremden hemen sonra dış yardımları kabul edebilirdik, ama kendi potansiyelimizi görmek için yardımları erteledik, beklettik" sözleri de tartışma yarattı.

hükümet ile fethullah gülen cemaati arasında yaşanan kavga sırasında, cemaat'e yakın yayın organlarının hedefindeki isimlerin başında geliyordu. atalay, yeni şafak gazetesine verdiği bir röportajda, kendisi hakkında gündeme gelen "irancı, şia" gibi iddiaların iftira olduğunu söyledi. "içişleri bakanlığı yaptığım dönemde bu yapıya yönelik tasarruflarımızdan rahatsız olmuş olabilirler" dedi.

atalay, bir klasik caz tutkunuydu. "caz'ın özü ağırtır" ifadelerini sık sık kullanan atalay, gittiği yurtdışı gezilerinde ünlü caz ustalarının eserlerini almaktan da geri kalmadı.

61. hükümette halen başbakan yardımcısı olan beşir atalay, evli ve 3 çocuk babası.  

kaynak: al jazeera, ajanslar

* 27 nisan bildirisi ve sürecin perde arkası - yalçın akdoğan

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;