Casusluk Hattı

Her yol mübah

Casusluk Hattı dosyası, Güney Afrika istihbaratının telefon dinlemelerinde ve fiziksel takiplerde kullandığı yasal boşlukları mercek altına alıyor.

Konular: AL JAZEERA ÖZEL

casusluk hattı'nın ulaştığı belgeler, güney afrika devlet güvenlik ajansı'nın fiziksel takip ve telefon dinlemelerinde, yasalardaki boşluklardan faydalandığını ortaya çıkardı. ayrıca ajansın, dinleme izni alınamayan durumlarda 'ırk ayrımcı' rejim döneminden kalma taktikleri kullanarak yasa dışı dinleme yaptığı anlaşıldı.

güney afrika yasalarına göre savcılık emri ve hakim onayı gerektiren fiziksel takiplerde, kanuna eklenen bir maddeyle bu onay da gereksiz kılınıyor. 2006 tarihli yasada sınırları kanunla çizilen fiziksel takip süreci, “genel yönetici, bu politikanın hükümlerinden sapmaları onaylayabilir” ek maddesiyle aslında hükmen geçersiz kılınıyor.

ajanların dolduracakları talep formuna yöneticilerinin imzalarını almaları, fiziksel takip için yeterli sayılıyor.

mahkemece verilen dinleme emirlerine  telefon numaralarının alakasız bir şekilde eklenmesiyle, istihbarat örgütü istediği kişilerin telefonlarını da dinleyebiliyor.

eski istihbarat şefi barry gilder mekanizmanın yetkinliğiyle övünürken, eski istihbarat bakanı ronnie kasrils de istihbarat ajansının üzerindeki kontrolün sıkılığından yakınıyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;