Kobani

'ÖSO Kobani'de YPG ile birlikte IŞİD'e karşı savaşıyor'

YPG kaynaklarına yakın Kürt gazeteci Ferhat Şami, ÖSO'ya bağlı bazı tugayların Kobani'de YPG ile birlikte IŞİD'e karşı savaştığını söyledi. Kobani'den Al Jazeera Türk'e konuşan Şami, IŞİD ile çatışmalarda bugüne kadar YPG'den 150, ÖSO'dan da en az 7 Arap savaşçının öldüğünü aktardı.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Türk tankları sınırın Türkiye tarafında bekliyor. [Fotoğraf:Burhan Ekinci/Al Jazeera]

pyd ve silahlı kanadı ypg’ye yakın şami, özgür suriye ordusu'ndan bazı tugayların, kobani'de işid'e karşı ypg ile birlikte savaştığını söyledi. şami, "kobani’de öso ile ypg’nin arasında orta bir cephe kuruldu" dedi. 

kobani’nin yaklaşık yüzde 35-40’ının işid’in kontrolüne geçtiğini söyleyen kürt gazeteci, işid’in kobani’nin doğu tarafından ilerlemeye çalıştığını aktardı. şami, işid'in kobani’nin doğusunda, içinde hapishane de bulunan asayiş binası, adliye ve saraylar binası gibi güvenlik çemberi olarak bilinen bölgedeki önemli binaları ele geçirdiğini söyledi. şami, işid’in kobani’nin doğu tarafından üç eksen üzerinden ilerlemeye çalıştığını ve o bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığını da aktardı. 

özgür suriye ordusu'nun (öso) çatısı altında bulunan bazı silahlı grupların ypg’nin yanında savaştığıyla ilgili haberler geliyor. bu konuda bilginiz var mı?

"özgür suriye ordusu'nun altında bulunan birçok tugay ve silahlı grup kobani’de işid’e karşı savaşıyor. kürt cephesi başta olmak üzere, ahrar rakka, suvar rakka ve şams el şemali tugayları ve birçok başka tugay daha kobani’de işid’e karşı savaşa katılıyor. bu tugaylar arap ve kürt savaşçıları içeriyor. kobani’de öso ile ypg’nin arasında orta bir cephe kuruldu."

ypg’den ve arap savaşçılarından ölü sayısı ile ilgili bilginiz var mı?

"isimleriyle bildiğimiz 7 arap şehidimiz var. elbette sayı çok daha fazla yalnız ismiyle tanıyabildiğimiz dördü rakka’dan gelen 7 kişi var. ypg savaşçılarından da 150 şehidimiz var."

türkiye’den kobani’ye gidip savaşanlar var mı?

"bu artık bilinir bir şey oldu. evet çok sayıda kişi sınırları geçip ypg’nin yanına savaşmak için geldi. bu insanlardan en az 30 kişi öldürüldü."

türkiye’den insani yardımlar kobani’ye ulaştırılabiliyor mu?

"evet, dört gün öncesine kadar insani yardımlar ulaşıyordu. fakat dört gündür artık gelmiyor. yardımların geçtiği yol üzerinde işid’in keskin nişancılarının bulunması ve yolların tehlikeli olması sebebiyle yardımlar kesildi. sınır geçişi kapatıldı; ne siviller, ne de yardımlar geçebiliyor."

kaynak: al jazeera türk

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;