Mısır'da darbe dönemi

ABD Sisi'yi dört gözle bekliyor

Beyaz Saray, Mısır’da seçimi kazanan Abdulfettah Sisi ile çalışmayı dört gözle beklediklerini, Obama’nın yakın zamanda Sisi’yi arayacağını açıkladı.

Konular: Mısır, Ortadoğu
Abdülfettah Sisi: Muhalefet ve rejimin temsilcilerini diyalog için Kahire'ye davet etme konusunu değerlendiriyoruz. [Fotoğraf: Reuters - Arşiv]

beyaz saray’dan yapılan açıklamada, sisi yönetimine insan hakları reformlarının bir an önce hayata geçirilmesi çağrısı yapıldı ve "abd, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı ve ortak menfaatleri geliştirmek amacıyla mısır ile çalışmayı dört gözle bekliyor" ifadesi kullanıldı.

açıklamaya göre, abd başkanı barack obama önümüzdeki günlerde sisi’yi arayarak ülkedeki son gelişmeleri görüşecek.

abd yönetimi sisi yönetiminin geçtiğimiz yıl 3 temmuz’da yaptığı darbeye ‘darbe’ dememiş ve darbe sonrasında yaşanan şiddete büyük bir tepki göstermemişti.

sisi de seçim kampanyası boyunca abd ile işbirliği yapmak istediğini defalarca açıklamıştı.

darbe lideri abdulfettah sisi, katılımın yüzde 47'de kaldığı devlet başkanlığı seçiminde geçerli oyların yüzde 96,9'unu aldı.

mısır’da 26 mayıs'ta başlayan seçimin daha önce iki gün olarak açıklanan süresi, katılımın düşük olması nedeniyle bir gün uzatılmıştı.

DOSYA: MISIR'DA DARBE DÖNEMİ

darbe karşıtları tepkili

katılımı artırmak amacıyla da seçimin ikinci günü ülke genelinde resmi tatil ilan edilmişti. darbe karşıtı ulusal ittifak katılımın yüzde 10'u geçmediğini savunuyor.

darbe karşıtları daha önce de ülkenin çeşitli kentlerinde düzenledikleri gösterilerde seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. darbe yönetiminin 'terör örgütü' ilan ettiği müslüman kardeşler teşkilatı da seçimleri boykot etti.

cumhurbaşkanlığı yarışını sisi karşısında açık ara kaybeden hamdin sabbahi de açıklanan katılım oranına tepki göstermişti. sabbahi "bunu mısırlıların zekâsına hakaret olarak değerlendiriyoruz" dedi.

seçimde ayrıca usulsüzlükler de tespit edildi. bir seçim merkezinde sandık görevlilerinin oy pusulalarında cumhurbaşkanı adayı sisi’nin amblemini işaretleyen görüntüleri ortaya çıktı.

kaynak: al jazeera ve afp
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;