ABD

ABD'de polis şiddetine protesto

ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde yüzlerce kişi, polis şiddeti sonucunda hayatını kaybeden Freddie Gray için yürüdü.

Konular: Amerika
Baltimore'da, 25 yaşındaki siyah genç Gray'in gözaltındayken hayatını kaybetmesi sonucu dün başlayan protestolar devam ediyor. [Fotoğraf-AP]

baltimore'da, 25 yaşındaki siyah genç gray'in gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybetmesi sonucu dün başlayan protestolar bugün de devam etti. 

protestoların ikinci gününe, gray'in polis tarafından gözaltına alındığı sokakta bir araya gelen yüzlerce kişi, mumlar yakarak gray'i andı. göstericiler,  "siyahların yaşamı önemlidir" ve "adalet yoksa, barış yoktur" sloganları attı.

yaklaşık yarım saatlik anma gösterisinin ardından kalabalık, gray'in gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü baltimore polis teşkilatı'na bağlı batı bölgesi polis karakolu önüne doğru yürüyüşe geçti. ancak polis, karakolun etrafında yoğun güvenlik önlemi alarak göstericilerin karakola yaklaşmasını engelledi.

karakolun önünde uzun süre sloganlar atan grup, daha sonra polis gözetiminde şehir merkezine doğru yürüdü. göstericilerin, şehrin çeşitli noktalarında trafiğin akışını engelleyerek sloganlar attığı görüldü.

gerginlik şiddete dönüşmedi

polisin helikopterlerden de izlediği gösteride, "çevre düzenini bozma" gerekçesiyle üç kişi polis tarafından gözaltına alındı. ilerleyen saatlerde göstericilerin serbest bırakıldığı belirtildi.

yerel ve uluslararası medya mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği gösteride, zaman zaman polisle göstericiler arasında gerginlik yaşanmasına rağmen polisin şiddet kullanmaktan kaçındığı gözlendi.

yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüşün ardından baltimore belediye binası önüne ulaşan grup, burada da iki polis aracına 10 dakikalığına el koyarken, olay yerine ulaşan takviye polis güçlerinin kalabalığın etrafını sarması ve grup liderlerinin de protestocuları sakinleştirmesiyle grup, olaysız şekilde olay yerinden ayrıldı.

olayla ilgili cep telefonu kaydında, 12 nisan'da çakı bulundurmaktan gözaltına alınan gray'in minibüse bindirilmeden önce ellerini bağlayan polise bağırdığı görülüyor. minibüsten indikten sonra hastaneye kaldırılan gray, omuriliğinden ciddi biçimde yaralanma sonucunda pazar günü hastanede hayatını kaybetmişti.

polis soruşturmasının 1 mayıs cuma günü tamamlanması bekleniyor. soruşturma dosyasının eyalet savcılarına sunulmasından sonra polislere ceza davası açılıp açılmamasına karar verilecek.

geçtiğimiz aylarda da ferguson ve new york'taki benzer olaylar da protestolara yol açmış ve abd'de adalet sisteminin sorgulanmasına neden olmuştu. 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;