Afganistan

Afganistan'da seçime rekor katılım

Cumhurbaşkanı Karzai'nin yerine geçecek ismi belirlemek için ülke tarihinin en yüksek katılımlı seçimi yapıldı. Taliban'ın tehditlerine rağmen seçim günü sivilleri hedef alan büyük bir saldırı olmadı.

Konular: Hamid Karzai
Cumhurbaşkanı Hamid Karzai bu seçimde aday olmadı. [AFP]

afganistan bağımsız seçim komisyonu, 12 milyon seçmenden 7 milyonunun oy kullandığını açıkladı. yüzde 58.3'e tekabül eden rakam, bu seçimin, ülke tarihinin en yüksek katılımının sağlandığı seçim olduğunu gösteriyor.

taliban seçim günü saldırı tehdidinde bulunsa da oylamayı etkileyecek çapta büyük saldırı olmadı. sadece bazı oy kullanma merkezlerinin yeri değiştirildi. 

bazı bölgelerde de seçmenler oy pusulalarının yetersizliğinden yakındı. 

kabil camii'nde oyunu kullanan hükümet yetkilisi abdülvekil amiri tarihi seçimleri değerlendirirken "ne zaman bir başkan ya da kral seçimi olsa sandık hep şiddet ve ölümle özdeşleşti. tarihimizde ilk kez demokrasiyi tecrübe diyoruz" dedi.

seçimlerin afganistan'ın geleceği için önemini belirten abd başkanı barack obama, “afgan halkını, güvenlik güçlerini ve seçim görevlilerini seçimlere katılım oranından dolayı takdir ediyorum” dedi.

afgan seçmenleri kutlayan nato genel sekreteri anders fogh rasmussen de afganistan için tarihi bir anın yaşandığını söyledi.

oyların sayımına başlandı. ancak seçim komisyonu'nun ilk sonuçları beş gün sonra açıklaması bekleniyor.  

afganistan halkı, cumhurbaşkanı hamid karzai'nin yerine geçecek ve beş yıl boyunca görev yapacak ismi belirlemek üzere taliban şiddetinin gölgesinde sandık başına gitti.

içişleri bakanı ömer davutzay, seçim sonrası yaptığı açıklamada, ülke genelinde son 24 saat içerisinde 140 saldırı düzenlendiğini, bu saldırılar sırasında 7 asker, 9 polis ve 4 sivilin hayatını kaybettiğini dile getirerek, güvenlik güçlerinin de 89 "silahlı terör grubu üyesini" etkisiz hale getirdiğini ifade etti. 

cumhurbaşkanlığı için sekiz aday var. adaylar arasında, iki eski dışişleri bakanı abdullah abdullah ve eşref gani ile eski finans bakanı zalmay resul öne çıkıyor.

adayların cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilmesi için, yüzde 50'nin üzerinde oya sahip olması gerekiyor. en yüksek oy alan iki isim de yüzde 50'nin altında oy alırsa, bu iki isim için halk yeniden oy kullanacak. 

her seçim sandığına ortalama 10 gözetmenin düştüğü seçimler, 200 bin afgan gözetmen tarafından izlenecek. ancak güvenlik sebebiyle, gözetmen dağılımı bölgeler arası farklılıklar gösterebiliyor. 

oy sayımı 6 nisan itibarıyla başlayacak ve 14 gün sürecek. 

1978'ten bugüne Afganistan

  • sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği, 1978'te dönemin başbakanı muhammed davud han'ı darbeyle indirdi.
  • sovyetlerin 1989'da ülkeden çekilmesinin ardından başa geçen cumhurbaşkanı muhammed necibullah 1992'de devrildi. kabil mücahitlerin kontrolüne geçti.
  • iç savaş sürerken kurulan taliban, 27 eylül 1996'da kabil'e girerek iktidarı ele geçirdi.
  • taliban iktidarı, afganistan'da, abd liderliğindeki nato birliklerinin 2001'deki saldırısına kadar devam etti.
  • abd, 11 eylül 2001 saldırılarını gerekçe göstererek afganistan'ı işgal etti.

ön sonuçlar 24 nisan'da belli olacak, itirazlar ise 27 nisan'a kadar iletilecek. nihai sonuçlar ise 14 mayıs'ta açıklanacak. 

güvenlik tedbiri azami 

seçimler, abd öncülüğündeki nato birliklerinin yıl sonunda ülkeden ayrılmaya hazırlandığı döneme denk geliyor. taliban'ın 2001'de yönetiminin uzaklaştırılmasının ardından üçüncü kez sandığa gidilecek ülkede, seçimlerin normal seyrinde geçmesi halinde cumhurbaşkanlığı makamı ilk defa demokratik yollardan devredilmiş olacak.

taliban'ın seçimleri hedef alacağı yönündeki tehdidi güvenlik önlemlerini azami seviyeye çıkardı. kabil'deki yetkililer, 352 bin askerin oy verme işleminin güvenli bir şekilde tamamlanması için görevde olacağını açıkladı. 

bir yılda 3 bin ölü

afganistan'da 2009’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimini hedef alan saldırılarda 30 sivil ve 26 asker hayatını kaybetmişti.

birleşmiş milletler'e (bm) göre, 2009’dan beri afganistan’da 14 bin sivil hayatını kaybetti. sadece 2013'te 3 bine yakın kişi ölürken, 5 bin 656 kişi de yaralandı.

kaynak: reuters ve anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;