AKP

AK Parti'nin hedefi de gençler

CHP, MHP ve HDP'nin ardından AK Parti de 1 Kasım seçimleri için beyannamesini açıkladı. Başbakan Davutoğlu yeni anayasa vaat etti. Yenilik ve reform vurgusu yaptı. Beyannamede gençler başta olmak üzere toplumun her kesimine ekonomik vaatler dikkat çekti.

Konular: Genel seçim, AKP

ak parti genel başkanı ve başbakan ahmet davutoğlu, ato congresiumda partisinin "seçim beyannamesi toplantısı"nda 2.5 saat süren konuşma yaptı. ilk kez prompter kullanan başbakan davutoğlu, 7 haziran akşamı, ak parti genel merkezi balkonundan yaptığı konuşmada, "7 haziran'dan gerekli dersleri çıkaracaklarını" ifade ettiklerini hatırlattı.

başbakan davutoğlu, "bugün sunduğumuz seçim beyannamesi, masa başında, dar katılımla hazırlanmış bir beyanname değil, milletin katılımıyla, geniş bir konsensüs ve mutabakatla hazırlanmış bir beyannamedir. bugün, milletimizin huzuruna yine türkiye'nin sesi olarak çıkmış bulunuyoruz. ak parti, bütün unsurları, bütün birikim ve kararlılığıyla 1 kasım'a hazırdır, yola çıkmaya hazırdır" dedi.

'bize göre beyan esastır' diyen başbakan ahmet davutoğlu'nun seçim vaatlerini açıkladığı konuşmasından satır başları:

"bütün partilerimize bir kez daha siyasi nezaket kuralları içinde medeni bir rekabet diliyorum. bütün partiler, karşılıklı saygı içinde söyleyeceklerini milletimize anlatacaklarını dile getirsinler, ama birbirimizi kırmayalım, birbirimizi üzmeyelim, hakaret ve tahkir yerine güzel sözlerle birbirimize hitap edelim. 1 kasım seçimleri şimdiden milletimize hayırlı olsun."

"geleceğimiz adına, istikrarımız adına ülkenin yegane umudunun ak parti olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. yeni bir seçime giderken türkiye'yi geleceğe taşıyacak vizyona, ilkelere, programa, projelere, enerjiye, kararlılığa ama en önemlisi aşka sahip olan yegane parti ak parti'dir. biz sadece hedefler belirlemiyoruz, bu hedeflere ulaşma yolunda geçmiş 13 yılın somut atılımlarını teminat olarak ortaya koyuyoruz. huzur ve istikrar, 1 kasım seçimlerinde temel vizyonumuzdur. büyük türkiye, yeni türkiye, demokratik türkiye vizyonu, 1 kasım seçimlerinin temel vizyonudur."

'yeni bir anayasa'

"13 yılda gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerin kalıcı bir düzene kavuşması ve cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin bütün demokratik kriterlerde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmesi için ak parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. yeni bir anayasa, yeni türkiye'nin en temel taşıdır."

başkanlık sistemi:

"parlamenter sistemin yol açtığı siyasi istikrarsızlıklara karşı, etkin başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz"

değişim ve reform vurgusu

"ak parti beyannamesi, insan onurunu esas alan, reformcu bir beyannamedir. bu beyanname, diğer partilerin beyannameleri ile değil, g-20 üyeleri ile bile kıyaslandığında gelecek için reform vadeden tek beyannamedir. bu beyanname yerli, yenilikçi, kapsayıcı, büyümeyi esas alan bir beyannamedir. bu beyanname, türkiye'yi üst orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna taşıyacak bir beyannamedir. bu beyanname, güven ve istikrar kazanımlarımızı koruyan bir beyannamedir. bu beyanname, halkı önceleyen, halkla birlikte karar verilmiş bir beyannamedir. bu beyanname, değişim ile sürekliliği birlikte sağlayan, hesabı kitabı son derece iyi yapılmış bir beyannamedir. bu beyanname, insanı ve toplumu esas alan, halkımızın ihtiyaç ve taleplerine göre hazırlanmış bir beyannamedir. bu beyanname, insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. bu beyanname, bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş kılacak bir beyannamedir

yargı reformları

"askeri dönemlerden kalan yürürlükteki siyasi partiler kanununu kaldırarak, yerine siyaset kurumunu güçlendirmek üzere siyasi parti özgürlüğünü güvence altına alacak, parti içi demokrasiyi güçlendirecek, siyasete katılımı teşvik edecek yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız."

"hsyk’yı yeniden yapılandıracak hakimler ve savcılar yüksek kurulu olarak ikiye ayıracağız. bilirkişilik kurumunu yeniden canlandıracağız.hukukun tüm dallarında alternatif çözüm yollarına ağırlık vereceğiz. yargıda zaman yöntemini geliştireceğiz. yargının en etkin şekilde çalışmasına izin vereceğiz."

teknoloji:

"ileri teknolojiyle dayalı bir ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında bir basitleştirme dönemine gireceğiz. bu çerçevede enerji, sağlık, havacılık, bilişim ve uzay gibi köklü sektörlerde bilişim reformlarını tamamlayacağız.  4,5g ihalesini yaptık, 5g ihalesini de en kısa zamanda 5gye geçişi de yapacağız.

cemevleri:

"bundan sonra da alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. bu noktada geleneksel irfan merkezleri ile cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. aynı şekilde geleneksel irfan merkezleri ile cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için 5393 sayılı belediyeler kanunu, 3194 sayılı imar kanunu ve 6446 sayılı elektrik piyasası kanununda gerekli değişiklikleri yapacağız. buradan hacı bektaş-ı veli'ye selam olsun."

Emre Kaya isimli bir genç konuşması sırasında kürsüye gidip Başbakana sarıldı.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]]

gençlere vaatler:

 "gençlerimiz için atacağımız adımları birer birer sizlerle paylaşıyorum. her biri titizlikle ve türkiye'nin geleceğini düşünerek planlanmış adımlar. bir, seçilme yaşını inşallah 18'e indireceğiz. seçme yaşını biz 18'e indirmiştik, seçilme yaşını da 18'e indiriyoruz. 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açan bir sultan'ın nesilleri olarak 18 yaşındaki gençlerimizin dahi ülke yönetiminde etkin bir sorumluluk alabilecek altyapıya sahip olduklarına inanıyoruz. iki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkanı getiriyoruz, nerede olurlarsa olsunlar. yine iş kurma anlamında sorular gelmişti. kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz."

 "yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. ilk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız"

"lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerini, iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın karşılayacak, böylece gençlerimize ücretsiz sağlık hizmeti sunmuş olacağız. önümüzdeki dönemde yükseköğrenimde yurt için müracaat eden tüm gençlerimize barınma imkanı sağlayacağız."

"yemde ve gübrede kdv'yi kaldırıyoruz. genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz."

asgari ücret

"asgari ücret 1300 tl olacak, tehlike sınıfı yükseldikçe asgari ücret de yükselecek"

"taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz."

emeklilere vaatler: 

"bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. 7 haziran öncesinde verdiğimiz söz, gelir adaletini sağlayacak şekilde emeklilerimizin alt gelir tabakasının seviyesini yükseltmişti. yani bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık, bir gelir düzeltmesi yapmıştık. şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. emeklilerimize hayırlı bereketli olsun."

[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

"huzur ve istikrarla türkiye'nin yol haritası"

ak parti genel başkanı ve başbakan davutoğlu'nun konuşmasını yaptığı platformun arkasına dev ekran kurulurken, arka fonda da  "huzur ve istikrarla türkiye'nin yol haritası" ifadesinin yer aldığı görüldü. salon girişlerinde de "ilk günkü aşkla hep birlikte" yazılı afişler dikkati çekti.

davutoğlu’nun seçim programı

bugün açıklayacağı seçim beyannamesinin ardından seçim mitinglerine başlayacak olan davutoğlu, ilk mitingini gerçekleştirmek üzere samsun'a gidecek.

yarın yapılacak samsun mitinginin ardından davutoğlu, ikinci mitingi de salı günü erzurum'da gerçekleştirecek. 7 haziran seçimlerinde tüm illeri ziyaret eden davutoğlu'nun bu seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;