ABD

Baltimore'da 'zafer yürüyüşü'

ABD'nin Baltimore kentinde siyah genç Freddie Gray'in gözaltında ölümüyle ilgili 6 polis hakkında yargılama kararı verilmesi kentte büyük sevinç yarattı. Binlerce kişi kararı kutlamak için düzenlenen 'zafer yürüyüşüne' katıldı.

Konular: ABD, Amerika
25 yaşındaki gencin cenazesinin ardından yaşanan olaylar nedeniyle Baltimore'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. [Reuters]

12 nisan'da gözaltına alınan freddie gray'in ölümüyle ilgili şüpheli bulunan 6 polisten birinin ikinci derece cinayetten, diğerlerinin ise taksirle adam öldürmekten yargılanmasına karar verilmişti. polisler kefaletle serbest bırakıldı, ancak bugüne kadar benzer ölümlerde şüpheli polisler hakkında soruşturma bile açılmaması göz önüne alındığında, yargılama kararı halkta büyük sevinç yarattı. 

gray'in üvey babası richard shipley, kararı tatmin edici bulduğunu belirterek, "dava freddie için adalet sağlanması için önemli bir adım olacak" dedi. 

karar baltimore'da düzenlenen 'zafer yürüyüşü' etkinliğiyle kutlandı. sokakta şarkı söyleyen, dans eden ve sloganlar atan binlerce kişi yargılama kararını kutladı.çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen etkinlikte binlerce kişi baltimore sokaklarında yürüdü.

baltimore polisi kask ve kalkan taşımadı, yalnızca üniformalarıyla eylemleri izledi. sakin geçen yürüyüşte eylemciler yalnızca freddie gray için değil, polis tarafından öldürülen tüm siyahlar için adalet çağrılarını yineledi.

sokağa çıkma yasağı sürüyor

pazartesiden bu yana etkin olan sokağa çıkma yasağı cumartesi günü için de geçerliydi. baltimore halkı, yürüyüş günü öncesi bu kez yasağa büyük ölçüde uydu. az sayıda eylemci yasağı delse de polisin müdahelesi gecikmedi. 

sosyal medyada #blacklivesmatter (siyahların yaşamı değerlidir) ve #blackspring (siyah baharı) etiketleriyle yapılan çağrılarla, cumartesi günü abd'nin pek çok kentinde kutlama çağrıları yapıldı. 

gray'in 28 nisan'daki cenazesinin ardından başlayan eylemlerde öfkeli halk polisle çatışmış, şiddet olaylarının artmasıyla baltimore'da olağanüstü hal ilan edilmişti. halen kentin çevresinde konuşlanmış halde bekleyen 3 bin kadar ulusal muhafız askeri var.

'polis minibüsünde boynu kırıldı'

baltimore başsavcısı marilyn mosby'nin yürüttüğü soruşturmaya göre gray gözaltına alınırken değil, nakledildiği polis minibüsünde yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti. savcı, minibüste boynu kırılan gencin nefes alamadığını ve kalp spazmı geçirdiğini belirtiyor.

savcı mosby, polislerin gray'in yardım isteğine ve ona yardım etmek için ellerine defalarca fırsat geçmesine rağmen bunu yapmadıklarını iddia ediyor. 

savcıya göre, polislerin sustalı bıçak taşıdığı şüphesiyle gözaltına aldığını gray'in üzerinde taşınması yasal olan 'cep çakısı' çıktı. 

30 yılla yargılanacak

ikinci derece cinayet suçlaması yöneltilen polis memuru caeser r. goodson eğer suçlu bulunursa 30 yıla kadar hapis cezası alabilir. diğer şüpheli polisler için öngörülen cezalar ise 3 ile 10 yıl arasında değişiyor. 

ülkenin 34 yaşındaki en genç başsavcısı marily mosby'nin de siyah olması nedeniyle davaya tarafsız yaklaşmadığını savunanlar da var. baltimore polis sendikası, açıklanan kararın 'şoke edici' olduğunu söylerken, tarafsız bir özel yetkili savcının davaya atanmasını talep etti. mosby polis sendikasının çağrısını reddetti. 

kaynak: al jazeera, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;