15 Temmuz darbe girişimi

Çavuşoğlu: Firari ateşeler İtalya'ya gitmiş

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli iki askeri ataşenin Gülen örgütü soruşturması kapsamında geri çağrılınca İtalya'ya kaçtığı ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Aileleriyle birlikte feribotla İtalya’ya hareket etmişler" dedi.

[Fotoğraf: AA]

ntv'ye konuşan dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, türkiye'nin atina büyükelçiliği'nde görevli iki askeri ataşenin gülen örgütü soruşturması kapsamında geri çağrılınca kayıplara karışmasıyla ilgili konuştu.

çavuşoğlu, firari ateşelerin aileleriyle birlikte feribotla italya’ya hareket ettiğini açıkladı.

çavuşoğlu'nun "yunanistan'da ve ürdün'deki askeri ataşelerden haber alınamadığı yönünde haberler var" hatırlatması üzerine yaptığı açıklamalar şöyle:

"darbe girişimi akşamı ateşeler büyükelçilere bildirimde bulunup artık yönetimin kendilerinde olduğunu bildirmişlerdir. kuveyt askeri ataşesi suudi arabistan üzerinden kaçmak istedi. aynı şekilde afganistan'da kuvvetlerimiz var. buradaki iki tuğgeneral dubai'ye gitti, bunlara geri dön çağrısında bulunuldu ve bae bunları yakaladı, türkiye'ye teslim ettiler. bizim diplomatlar arasında da kaçanlar oldu. yunanistan'daki iki ataşe 6 ağustos cuma'yı cumartesi'ye bağlayan gece özel araçlarıyla ve aileleriyle feribotla italya'ya doğru hareket etmişler. temaslarda bulunacağız, iki aileyi türkiye'ye getirmek için."

çavuşoğlu, "başka kaçan var mı?" sorusunu ise, "bangladeş’teki iki memur new york’a kaçmış. kazan’daki bir memur moskova üzerinden japonya’ya kaçmıştı" sözleriyle yanıtladı.

"abd'ye sorduk ama..."

gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri olan ve tsk'dan çıkarılan eski tümamiral mustafa zeki uğurlu abd'den sığınma talep etmişti. çavuşoğlu'na bu da soruldu. dışişleri bakanı bunun üzerine, "abd’lilere sorduk ama henüz cevap alamadık. cevap bekliyoruz. ama asıl beklentimiz tabii gülen’i iade etmeleri. abd adalet bakanlığı'ndan bir heyet geliyor. daha sonra üst düzey ziyaret bekliyoruz. daha sonra adalet bakanı ile birlikte abd'ye giderek tekrar bu talebi yenileyeceğiz" diye konuştu.

kaynak: ntv

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;