Dershane tartışması

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin özel okula dönüştürülmesine ilişkin esasların belirlendiği kılavuzu yayınladı. Dershanelerin özel okula dönüşüm başvuruları 2 Haziran'dan itibaren yedi dönemde alınacak. 1 Eylül 2015'te dönüşümün tamamlanması planlanıyor.

Anayasa Mahkemesi'nin, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptalinin ardından gerekçeli karar açıklandı.

milli eğitim bakanlığı (meb), bakanlığa bağlı özel dershane ve özel etüt eğitim merkezlerinin özel okula dönüşümü ile ilgili yol haritası niteliğinde bir kılavuz hazırladı.

'faal olan dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinin dönüşüm başvuru ve uygulama kılavuzu'na ilişkin genelge illere gönderildi.

dershane ve öğrenci etüt eğitim merkezleri, 2 haziran'dan 1 eylül 2015’e kadar bakanlıkça milli eğitim bakanlığı bilişim sistemleri - mebbis’te oluşturulan dönüşüm programı modülü üzerinden dönüşüm programına başvuracak. 

14 mart 2014’te faal olan dershanelerle, gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetlerine ise 1 eylül 2015’te son verilecek.

başvurular 2 haziran'da başlayacak

başvurular, kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından yapılacak.

birinci dönem başvuruları 2 haziran- 4 ağustos 2014, ikinci dönem başvuruları 5 ağustos-27 ekim 2014, üçüncü dönem başvuruları 28 ekim-31 aralık 2014, dördüncü dönem başvuruları 2 ocak- 2 mart 2015, beşinci dönem başvuruları 3 mart-4 mayıs 2015, altıncı dönem başvuruları 5 mayıs-6 temmuz 2015, yedinci dönem başvuruları 7 temmuz-31 ağustos 2015’te alınacak.

dönüşüm programına erken başvuranlara, dönüşüm programı değerlendirme formu üzerinde, dönem önceliğine göre yüksek puan verilecek.

dönüşüm programına alınan kurumlar, kurucularının veya kurucu temsilcilerinin talep etmeleri ve bakanlığın uygun görmesi kaydıyla dönüşüm programından çıkabilecek.

kurumlar, dönüşüm programına alınmaları kaydıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılının bitimine kadar okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul, ortaokul ve temel lise olarak faaliyet gösterebilecek.

kaynak: aa
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;