Azerbaycan

Diplomasi de gerilim de devam ediyor

Azerbaycan ve Ermenistan arasında diplomatik temas sürerken iki ülke sınırı da hareketli. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan savaş ihtimali görmediğini söylese de ‘Mecbur bırakılırsak başka çaremiz yok’ dedi.

İki ülke liderlerinin yeniden bir araya gelip gelmeyeceği Paris'teki görüşmelerin seyrine bağlı. [AA-Arşiv]

ermenistan cumhurbaşkanı serj sarkisyan, azeri sınırındaki gerginliğin ardından bir açıklama yaptı. sarkisyan ‘yakın gelecekte savaş ihtimali görmüyorum. ama mecbur bırakırlarsa başka çaremiz yok’ dedi.

azerbaycan savunma bakanlığı ise sınır hattında gerilimin sürdüğünü, ermeni askerlerinin gün boyu 201 kez ateşkes ihlali yaptığını duyurdu. bakanlıktan yapılan açıklamada karşı tarafın ateşine karşılık verildiği belirtildi. 

azerbaycan dışişleri bakanlığı da gerilimden ermenistan'ı sorumlu tuttu. yapılan yazılı açıklamada, erivan yönetiminin ortamı bilinçli şekilde gerginleştirdiği, hem uluslararası toplumun hem de ermeni kamuoyunun kandırıldığı ileri sürüldü. 

diplomasi trafiği

karşılıklı bu açıklamalar yapılırken, avrupa'da azeri-ermeni diplomasi trafiği devam ediyordu. 

azerbaycan dışişleri bakanı elmar mamedyarov ve ermenistan dışişleri bakanı edvard nalbandyan paris’te cuma günü görüşmeye başladı.

görüşmelere avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı bünyesinde kurulan minsk grubu'nun temsilcileri de katılıyor.

amaç ermenistan işgali altındaki karabağ özelinde iki ülke arasında barışı sağlamak.

toplantıda bu amaçla şubat ayında her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının katılacağı bir barış görüşmesi tertip edilmeye çalışılıyor.

minsk grubu temsilcileri yaptıkları açıklamada, ilk günkü görüşmelerde bakanların sorunun çözümü için barış yolunda isteklerini ifade ettiklerini açıkladı. temsilciler son yaşanan çatışma ve gerilimlerin, görüşmeleri ve barış perspektiflerini kötü etkilediğini ifade etti. minsk temsilcileri önümüzdeki haftalarda azerbaycan ve ermenistan cumhurbaşkanları ile görüşmek amacıyla bölgeyi ziyaret etmeyi de planlıyor. 

sınırdaki hareketlilik sürüyor

ancak azerbaycan-ermenistan sınırı da gergin ve bu diplomasi trafiğine gölge düşürüyor.

perşembe günü sınırda bir azeri subayı, ermenistan'dan açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

cuma günü de yine sınırdaki bir azeri okuluna ateş açıldı.

bu gelişmeler üzerine azerbaycan savaş uçakları sınırda uçarak gözdağı verdi.

bölgede bulunan al jazeera muhabiri irfan bozan her iki tarafın da durumu endişe ile takip ettiğini bildirdi.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;