Bilim-Teknoloji

Dünyanın ilk 3D binası

Çinli bir firma, dünyanın tamamen 3D yazıcılarda üretilen parçalardan oluşan ilk binasını inşa etti. Özel bir materyal ile ayrıca 1100 metrekarelik bir villa da yapıldı. Villa 3D yazıcı için geliştirilen özel materyal sayesinde 161 bin dolara mal oldu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Dev malikane 161 bin dolara 'üretildi.' [Fotoğraf: Caixin]

çin merkezli winsun firması, tamamı 3d yazıcılarda üretilen materyalden oluşan beş katlı bina ve 1100 metrekarelik villa inşa etti. dünyanın ilk 3d yazıcıdan çıkma binaları, suzhou industrial park bölgesinde gösterime açıldı.

winsun, mart 2014'te yaptığı açıklamada 24 saat içinde 3d yazıcılardan 10 ev inşa ettiğini duyurmuştu. şirketin, üretim materyali olarak sanayi atığı ve inşaat malzemelerini karıştırdığı, özel bir maddeyle karışımı çabuk kuruyan betonla bir araya getirdiği belirtildi.

cnet'in haberine göre, winsu'nun kullandığı en büyük 3d yazıcı ağı 6.6 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğunda. çinli firmanın 10 yıldır üretim yapan 3d yazıcı hattı, çelik destekler ve izolasyon ile güçlendirilen binaların inşasına kadar uzandı.

çinli yetkililer, çevre kirliliği ile boğuşan ülkenin 3d yazıcıda üretilen binalarla doğaya büyük fayda sağlayabileceğini belirtti. hafriyatın yüzde 30 ile 60'ını inşaat malzemesine dönüştüren evler, aynı zamanda inşaat zamanını da yüzde 50 ila 70 oranında azaltabilir. işçi maliyetleri yüzde 50-80 oranında azalırken, dev villanın 161 bin dolara mal olduğu belirtildi.

Beş katlı bina gösterime açıldı.
[[Fotoğraf: Caixin]]

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;