Suriye'de iç savaş

Erdoğan: ABD bayraklarının olması bizi üzdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li askerlerle YPG'lilerin fotoğraflarının sorulması üzerine, "YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içerisinde tabii Amerika'nın bayraklarının olması, dalgalanması bizleri ciddi mânâda üzmüştür. Bunları da 16'sında yapacağımız ziyarette Sayın Başkan'a göstereceğiz" dedi.

[Fotoğraf: Reuters]

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, hindistan'a hareket etmeden önce istanbul atatürk havalimanı'nda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. cumhurbaşkanı erdoğan, pkk'nın suriye uzantısı pyd/ypg'lilerin abd askerleriyle nöbet tutmasına tepki gösterdi. erdoğan bir gazetecinin, "tsk'nın karaçok'a düzenlediği hava operasyonunda öldürülen bazı teröristlerin cenazesine abd askerlerinin katıldığını gösteren bazı fotoğraflar yayınlandı. ayrıca yine ypg'lilerle abd askerlerinin türkiye sınırında birlikte nöbet tutup, devriye yaptığına dâir fotoğraflar var. nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"siz zaten şu anda değerlendirmeyi yaptınız. ne yazık ki bu konvoylarda her iki ülke bayraklarının, ülke de demeyeceğim ypg gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içerisinde tabii amerika'nın bayraklarının olması, dalgalanması bizleri ciddi mânâda üzmüştür. bunları da 16'sında yapacağımız ziyarette sayın başkan'a göstereceğiz ve madem ki biz uluslararası teröre ortak olarak karşıyız, o zaman bu durum nedir diye kendilerine bunları göstereceğiz."

"terörle mücadele eğer ortak bir platformda yürümezse bugün bize yarın bir başkasına olacaktır, bunu paylaşmamız lâzım. bu geleneğin, buna gelenek diyorum, çünkü sayın obama döneminden başlayan bir süreç şu anda devam ediyor. bunun artık noktalanması lazım. aksi takdirde hem bölgedeki bu sıkıntı devam edecektir hem de kendileri rahatsız olacak. bizler de nato'nun iki ortak ülkesi, stratejik müttefikler olarak bundan ciddi manada rahatsız olacağız. her zaman söylediğim gibi o zaman biz göbeğimizi kendimiz keseceğiz. bu ifademi tekraren kullanıyorum. karaçok'ta ne olduysa, sincar'da ne olduysa artık bunlara devam etmek durumunda kalacağız. dün (cumartesi) de söylediğim gibi; bir gece ansızın gelebiliriz derken bunu kast ediyorum. bütün oralardaki terör örgütlerine tarih vererek, haber vererek gidecek değiliz ama bilecekler ki türk silahlı kuvvetleri her an buralara gelebilir. biz endişeyle yaşamaktansa onlar korkuyla yaşasınlar."

[Fotoğraf: Reuters]

cumhurbaşkanı erdoğan cumartesi günü tümsiad genel kurulu'nda yaptığı konuşmada, "koskoca amerika, bu kadar koalisyon güçleri ve türkiye ele verilim rakka'yı, deaş'a mezar ederiz.... baktık ki olmuyor sincar'a bir operasyon obür tarafa bir operasyon yaklaşık 210-220 tane teröristi orada hallettik. niye? bu milletle oyun oynanmaz. herkes bunu görecek. dolayısıyla vakti saati geldiğinde ne yapacağımız biz gayet iyi biliriz. bir gece ansızın gelebiliriz" demişti.

suriye'de pkk/pyd'nin kontrolündeki bölgelerden türkiye'ye yönelik saldırıların ardından abd'ye ait zırhlı araçlar ve özel kuvvetler sınırın bazı noktalarına konuşlanmıştı. pentagon sözcüsü bu uygulamanın amacına yönelik sorulara cevap vermezken, "suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan suriye demokratik güçleri ile hareket eden abd askerleri var. sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dâhil" ifadelerini kullanmıştı.

[Fotoğraf: Reuters]

ypg'ye destek sorunu

amerika’nın pkk’nın suriye kolu pyd’ye siyasi ve askeri desteği türkiye ile amerika’yı suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

abd, türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda arap, süryani ve türkmen gücü de ypg’ye katarak suriye demokratik güçleri’ni (sdg) kurmuştu. sdg'nin omurgasını ve komutasını yine ypg oluşturuyor.

abd dışişleri bakanlığı’ndan marie harf, ekim 2014’te pyd’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, washington yönetimi eylül 2015’te pyd'nin silahlı kanadı ypg'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

trump yönetiminin de bu konuda obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. bu dönemde de amerika ypg’yi silahlandırmaya devam ediyor. obama döneminde pyd/ypg ile irtibatları yürüten özel temsilci brett mcgurk, trump döneminde de görevine devam ediyor.

[Fotoğraf: Reuters]

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;