Bilim-Teknoloji

Hindistan ilk astronomi uydusunu ateşledi

Uzay keşif görevlerine ağırlık veren Hindistan, ilk astronomi uydusu Astrosat'ı ateşledi. Dünya'nın yörüngesinde görev yapacak uydu, Hindistan'ın Hubble teleskobu olarak kabul ediliyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Astrosat yörüngede beş yıl görev yapacak. [Fotoğraf: ISRO/Twitter]
hindistan, mars yörüngesine gönderdiği mars orbiter mission (mom) uydusunun ardından, ilk astronomi uydusunu da ateşledi. sriharikota adasından yapılan ateşlemede, astrosat uydusu yerden 650 kilometre yüksekliğe gönderildi. 
hindistan uzay araştırma organizasyonu (isro) tarafından geliştirilen pslv-xl roketiyle ateşlenen astrosat, beş yıl boyunca galaksi ve yıldızları gözlemleyecek. morötesi görüntüleme teleskobu taşıyan astrosat, birçok elektromanyetik dalgaboyunda gökyüzünü tarayacak. 
hindistan, elde ettiği başarıyla uzayda astromi uydusu bulunan beşinci ülke oldu. hindistan'ın mom uzay aracı eylül 2014'te mars yörüngesine ulaşmıştı. 
kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;