Makedonya

Makedonya'da 3 istifa

Mayıs başından bu yana protestolarla sarsılan Makedonya'da, 8'i polis 22 kişinin öldüğü operasyonun ardından İçişleri ve Ulaştırma bakanları ile karşı istihbarat şefi istifa etti.

Konular: Balkanlar, Makedonya
Kumanova kentindeki operasyon 8'i polis 22 kişinin ölümüyle sonuçlandı. [Fotoğraf: Reuters]

makedonya'da muhalefetin paylaştığı ses kaydıyla başlayan protesto gösterileri ve makedonya emniyetinin arnavutların yaşadığı bölgede 8'i polis 22 kişinin ölümüyle sonuçlananan operasyonu sonrası hükümeti karıştırdı, üç isim istifa etti. içişleri bakanı gordana yankulovska, ulaştırma bakanı mile janakievski ile güvenlik ve karşı istihbarat departmanının başkanı sasa mijalkov istifa etti. 

başbakan yeni bakanları belirlemek için öneri verdi ve meclis yeni bakanları seçmek için çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

muhalefetteki makedonya sosyal demokratlar birliği başkanı zoran zaev, 2011'de bir polis tarafından öldürülen martin neşkovski adlı gencin ölümüyle ilgili bazı telefon kayıtlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. neşkovski'nin ölümünün ardından başbakan nikola gruevski, içişleri bakanı gordana yankulovska ve içişleri bakanlığı sözcüsü ivo koteski ve gruevski'nin özel kalem müdürü martin protugyer arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtlarında olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı iddia edildi.

martin neşkovski isimli genç, 5 haziran 2011'de yapılan genel seçimlerin ardından düzenlenen kutlamalarda sırasında, içişleri bakanlığı'na bağlı özel bir birliğin mensubu igor spasov tarafından öldürülmüştü. spasov 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. spasov'un cinayet gecesi görevli olmadığını savunan içişleri bakanlığı olayın üstünü örtmekle suçlanmış, o dönemde ülke çapında protestolar düzenlenmişti.

daha sonra bu protestolar büyüdü. makedonya emniyeti, kumanova kentinde çoğunlukla arnavutların yaşadığı tode mendol mahallesinde cumartesi sabahı başlayan ve ertesi sabaha kadar devam eden polis operasyonu yapıldı. bir evdeki silahlı grubun polise ateş açmasıyla çatışmaya dönüşen operasyonda 8 polis ile 14 saldırgan öldü.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;