ABD

Meksikalı uyuşturucu baronu 'El Chapo', ABD'ye iade edildi

Meksikalı uyuşturucu çetesi lideri Joaquin 'El Chapo' Guzman ABD'ye iade edildi. Guzman'ın cinayet, kaçakçılık, kara para aklama ve komplo kurma iddialarıyla yargılanması bekleniyor.

[Fotoğraf: Reuters]

"el chapo" (bücür) lâkaplı meksikalı uyuşturucu çetesi lideri joaquin guzman abd'ye iade edildi. meksika adalet bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, guzman'ın avukatları tarafından yapılan abd'ye iade kararına itirazın meksika federal mahkemesi tarafından reddedildiği belirtildi. açıklamada, meksika'nın ciudad juarez kentinden bir uçağa bindirilen guzman'ın, abd'nin new york kentine götürüldüğü bilgisine yer verildi.

abd adalet bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, guzman'ın abd'ye iadesi için meksika hükümetinin yardım ve desteğinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

abd'de en az altı suçtan yargılanması beklenen guzman'ın cinayet, kaçakçılık, kara para aklama ve komplo kurma iddialarıyla karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

meksika'nın 1 numaralı aranan kişisi olan guzman, dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü olarak kabul edilen sinaloa cartel'in lideri olarak biliniyor. abd’nin kuzeyindeki chicago kenti, on binlerce üyesi olduğu düşünülen sinaloa uyuşturucu çetesinin lideri guzman’ı 2013’te "bir numaralı halk düşmanı" ilân etmişti. chicago en son 1930’da meşhur mafya lideri al capone’a aynı unvanı vermişti.

1993 yılında hapse giren guzman, 2001’de çamaşır sepetine girerek hapisten kaçmıştı. guzman, 23 şubat 2014’te meksika'nın kuzeybatısındaki sinaloa eyaletinde abd ve meksika'nın ortak operasyonunda yakalanmıştı. guzman sevenleri tarafından zenginden alıp fakire veren bir figür olarak görülüyor. guzman’ın 2014’te yakalanması, sinaloa eyaletinin merkezi culiacan’da sevenlerinin protesto gösterisine neden olmuştu.

[Fotoğraf: Reuters]

61 yaşındaki guzman’ın 12 temmuz 2015'te ise sıkı korunan bir hapishaneden havalandırmalı, aydınlatmalı bir tünele kurulmuş raylı sistemle kaçması, meksika yönetimine dâir soru işaretlerini artırmıştı.

guzman, 2001 ve 2015 yıllarında meksika'da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra ocak 2016'da tekrar yakalanmıştı. 

ocak 2016'da yakalanmadan hemen önce hollywood'lu aktör sean penn ile rolling stone dergisi için meksika'da bir ormanda röportaj yapan guzman, "dünyada herkesten çok uyuşturucu satıyorum. kamyonlar, tekneler, uçaklar ve denizaltılardan oluşan bir filom var" ifadesini kullanmıştı.

abd hükümeti tarafından "dünyanın en acımasız, tehlikeli ve korkulan insanı" olarak tarif edilen guzman, ayrıca interpol tarafından aranıyordu.

guzman defalarca forbes'un "dünyanın en güçlü 100 kişisi" listesinde yer almıştı.

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;