ABD

Nefret mi, otopark kavgası mı?

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman gencin öldürüldüğü cinayetin nedeni araştırılıyor. Kurban yakınlarına göre nefret cinayeti, polis ve zanlının eşine göre otopark kavgası.

Konular: Amerika
Cinayete kurban giden iki kız kardeşin babası olayın infaz şeklinde gerçekleştiğine dikkat çekiyor. [AP]

abd'nin kuzey carolina eyaletinde salı günü üç müslüman gencin öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürüyor. polis, otoparkla ilgili bir komşu anlaşmazlığı ihtimali üzerinde duruyor. cinayetlerin işlendiği chapel hills kasabası polisi, ilk soruşturmanın otopark kavgasına işaret ettiğini açıkladı.

ancak olayın bir nefret cinayeti olabileceği ihtimali de gözardı edilmiyor. teslim olan katil zanlısı craig stephen hicks'in sosyal medya üzerinden kendini 'ateist' olarak tanımlaması ve din karşıtı söylemlerde bulunması bu şüpheyi doğurmuştu.

kurbanların yakınları zanlının gençleri daha önce de tehdit ettiğini ve olayın müslümanlara nefretten kaynaklandığını savunuyor. 

'doğrudan infaz var'

olayda hayatını kaybeden iki kız kardeş yusor muhammed ebu salha ve razan muhammed'in babası, cnn'e yaptığı açıklamada otopark anlaşmazlığı iddialarını reddetti, "cinayetin bizim dış görünüşümüz ve inancımızla ilgili olduğundan şüphem yok" dedi.

baba muhammed ebu salha, cinayetin işleniş şeklinin de doğrudan infaz amacı taşıdığını öne sürdü.

zanlının eşi: şok oldum

kurbanların yakınlarına başsağlığı dileyen zanlının eşi karen hicks, büyük 'şok' yaşadığını belirterek, "olayın, kurbanların dini inançlarıyla bir ilgilisi yok, eşimle aralarında uzun süredir devam eden bir otopark anlaşmazlığı vardı" dedi. 

chapel hill kasabasının polis şefi chris blue, zanlıyı cinayete iten nedeni hassasiyetle araştırdıklarını belirterek, "nefret iddialarını anlayışla karşılıyoruz ve olayın aydınlatılması için her ihtimali değerlendiriyoruz" dedi.

polis zanlının bilgisayarında müslümanlara yönelik nefret içeren herhangi bir belge ya da paylaşım olup olmadığını inceliyor. 

kuzey carolina eyaletinde salı akşamı diş hekimliği öğrencisi 23 yaşındaki deah barakat, yeni evlendiği eşi 21 yaşındaki yusor muhammed ebu salha ve 19 yaşındaki baldızı razan muhammed chapel hill kasabasındaki kuzey carolina üniversitesi kampüsü'nde başlarına ateş edilerek öldürülmüştü.

kaynak: reuters, cnn

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;