Bilim-Teknoloji

Plüton'un yüzeyinde alçak uçuş

NASA, New Horizons görevinde elde edilen fotoğraflardan ilk Plüton videosunu hazırladı.

Konular: Bilim-Teknoloji

new horizons'ın bir yıldan uzun sürecek veri gönderme işleminde dünya'ya iletilen ilk fotoğraflar video haline getirildi. uzay aracının cuma günü yayımladığı fotoğraflar, plüton'un üzerinde alçak uçuşu temsil eden ilk etkileyici videoya dönüştürüldü. 

new horizons'ın lorri kamerasıyla çekilen görüntüler plüton'un norgay montes bölgesinden başlayarak buzul dağ ve ovaların yer aldığı sputnik planum'a ve daha sonrasında karanlık kraterlerin yer aldığı cthulhu platosu'na uzanıyor. nasa, gelmeye devam eden verilerle beraber plüton'un daha yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde ettiklerini belirtti. 

14 temmuz'da plüton sistemini ziyaret eden new horizonz, tarihi geçişte elde ettiği verileri göndermeyi 14 ay içinde tamamlayacak. uzay aracı kuiper kuşağı'na doğru yol almaya devam ediyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;