Orta Asya

Tacikistan'da 'radikalizmi bitirmek' için sakal traşı

Tacikistan'da "radikalizmi sonlandırmak" için 13 bin erkeğe sakal traşı yapıldı. Polis, "dış etkilere" karşı da başörtüsü satan 160'tan fazla mağazayı kapattı.

Konular: Tacikistan, Orta Asya
Tacikistan bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana yoksulluk ve istikrarsızlık ile mücadele ediyor. [Fotoğraf: EPA]

tacikistan polisi yaklaşık 13 bin erkeğe sakal traşı yaptırdı ve "dış etkiler"le mücadele kapsamında geçtiğimiz yıl geleneksel müslüman kıyafetlerini satan 160'tan fazla mağazayı kapattı. tacik yönetimi, amacın, "toplumun radikalleşmesini önlemek" ve "laik düzenin korunması için mücadele etmek" olduğunu açıkladı. 

müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güneybatısındaki hatlon ili polis şefi bahrom sharifzoda çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, uygulamaların bin 700'den fazla kadını başörtüsü takmamaya ikna ettiğini söyledi.

geçen hafta, parlamento arapça sesli "yabancı" isimlerin yanı sıra, ilk derece kuzen evliliklerini de yasaklamayı oyladı.

tacikistan devlet başkanı imamali rahman tarafından onaylanması beklenen düzenleme, laikliği teşvik etmeyi ve ülkenin istikrarı için tehdit görülen inanç ve uygulamalardan vazgeçilmesini kapsayan adımlar içeriyor.

tacikistan anayasa mahkemesi eylül ayında, ülkenin kayıtlı tek islâmcı partisi olan tacikistan islâmi rönesans partisi'ni aylarca süren şiddet olaylarının ardından yasaklamıştı. 

1994'ten bu yana ülkeyi yöneten rahman'ın görev süresinin 2020'de sona ermesi bekleniyor.

aralık ayında parlamento rahman'a ve ailesine yaşam boyu dokunulmazlık garanti etmiş, "milletin lideri" unvanını verdiği rahman'ı "tacikistan'da barışın ve milli birliğin kurucusu" ilân etmişti.

8 milyona yakın nüfusu olan ülke, 1991'de sovyetler birliği'nden bağımsızlığı ilân ettiğinden bu yana yoksulluk ve istikrarsızlık ile mücadele ediyor.

tacik halkının çoğu iş için gitmek zorunda olduğu rusya'ya bağımlı halde.

resmi olmayan rakamlara göre, suriye'de 2 binden fazla tacik savaşıyor.

kaynak: al jazeera, dpa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;