Kafkasya

Türkmenistan seçime gidiyor

Pazar günü yapılacak seçimleri, Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Haberin Öne Çıkanları

Muhammedov favori

'Sessizlik günü'

Eşit propaganda

Tüm adaylara seçimlerde medyadan eşit şartlarda yararlanma imkanı verildi. [AA]

türkmenistan'da halk, devlet başkanlığı seçimi için pazar günü sandık başına gidecek. beş milyonu aşkın nüfusu bulunan türkmenistan'da toplam 2 milyon 900 bin seçmen oy kullanacak.

yerel saat ile 08.00'de başlayacak ve akşam 20.00'da sona erecek seçimde seçmenler için bin 307 sandık kuruldu. ayrıca, yurt dışında türkmenler, istanbul ve new york gibi 29 merkezde bulunan sandıklarda oy kullanabilecek.

toplam 8 adayın yarıştığı seçimlerde devlet başkanı gurbangulu berdimuhammedov'un kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

'sessizlik günü' ilan edildi

türkmenistan yüksek seçim kurulu, yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararla, 11 şubat gününü 'sessizlik günü' ilan ederek seçim yasağının başladığını duyurdu.

devlet başkanı gurbangulu berdimuhammedov'un talimatıyla seçimlerin şenlik havasında geçmesi bekleniyor.

türkmen liderin karşısına çıkan iki bakan ve bürokratların da bulunduğu 7 adayın pek varlık gösterememesi dolayısıyla berdimuhammedov'ûn kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

propaganda çalışmaları

türkmenistan seçim kanununu çerçevesinde tüm adaylara seçimlerde medyadan eşit şartlarda yararlanma imkanı verildi. adayların seçmenlere yönelik propaganda konuşmaları ülkedeki tüm devlet gazeteleri ve televizyonlarında yer aldı.

türkmenistan'daki seçimler için bağımsız devletler topluluğu (bdt) 63 gözlemciyi görevlendirdi. avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı (agit) ile birleşmiş milletler (bm) bu seçimlere gözlemci yerine yerel gözlemcileri eğitecek uzman göndermeyi tercih etti.

seçim sonuçlarının belli olmasının ardından, 17 şubat'ta yemin töreni yapılacak. çok sayıda yabancı konuğun katılacağı yemin töreninin devlet televizyonundan canlı yayınlanacağı belirtildi.

kaynak: anadolu ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;