Portre

Portre: Gurbangulu Berdimuhammedov

Beş yıl önce iktidara gelen Türkmenistan Devlet Başkanı'nın lâkabı 'Koruyan'. Doğalgaz rezervlerini yabancı yatırıma açarak radikal bir değişiklik yaptı.

Fiziksel benzerliklerden dolayı da Berdimuhammedov 'Niyazov'un gölgesi' olarak biliniyor. [Reuters]

Gurbangulu Berdimuhammedov

  • doğum tarihi: 29 haziran 1957
  • doğum yeri: babarab, türkmenistan
  • 2007'de türkemenistan'ın 2. cumhurbaşkanı seçildi.

türkmenistan'ın kurucu lideri saparmurat türkmenbaşı niyazov'un 2006 yılında hayatını kaybetmesinin ardından cumhurbaşkanı seçilen gurbangulu berdimuhammedov'un asıl mesleği dişçilik.1979'da türkmen devlet tıp enstitüsü diş hekimliği fakültesi'ni bitiren berdimuhammedov, 1997'ye kadar çeşitli hastanelerde doktorluk ve üniversitede öğretim üyeliği yaptı.

yaklaşık 20 yıllık tıp kariyerinin ardından farklı bir yol izleyen berdimuhammedov, 21 aralık 2006'da niyazov'un cenaze töreninin yapılmasının ardından meclis tarafından geçici lider olarak atandı. iki ay sonra ise altı rakibinin yarıştığı seçimden galip çıktı. oyların neredeyse yüzde 90'ını alan berdimuhammedov, türkmenistan'ın ikinci cumhurbaşkanı oldu.

berdimuhammedov, 2012'deki seçimde altı rakibine karşı yarıştı ve yine kazandı.

yabancı yatırıma yöneldi

türkmenistan'ın ikinci cumhurbaşkanı berdimuhammedov, ülkenin ekonomi politikalarında çeşitli değişiklikler yaptı.

berdimuhammediov ilk kez rusya, avrupa birliği (ab) ve çin'in odak noktası olan doğalgaz rezervlerini yabancı yatırıma açtı.

beş yıldır turizme yaptığı yatırımlar da türkmenistan'a önemli derecede canlılık getirdi. türk ve fransız inşaat şirketleri, şehir merkezinde milyarlarca dolarlık oteller ve yeni hükümet binaları inşa etti.

lakabı 'koruyan'

berdimuhammedov'un lider olduğu dönem ülkede 'çağın yeniden doğuşu' olarak anılırken, liderin 'arkadag' (koruyan) lâkabı, kurucu lider niyazov'un 'türkmenbaşı' lâkabına göre daha mütevazı. berdimuhammedov ayrıca niyazov'la aralarındaki fiziksel benzerliklerden dolayı 'niyazov'un gölgesi' olarak biliniyor. 

bazı çevreler ise berdimuhammedov'u, görev süresi boyunca kurduğu 'dikta yönetimiyle' muhalefeti tamamen susturmakla suçluyor.

kaynak: al jazeera ve ajanslar 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;