Bilim-Teknoloji

Yapay zekâ tehdidine karşı açık mektup

Yapay zekâ uzmanları, robotların gelecekte insanlığa karşı oluşturabileceği tehditlere karşı uyarı içeren bir açık mektup hazırladı. Birçok bilim insanının imza attığı mektupta, yapay zekânın insan kontrolünden çıkmaması gerektiği vurgulandı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Yapay zekanın sunabileceği tehditlere karşı açık mektup hazırlandı. [Fotoğraf: Shutterstock]

insanlığın karşısına çıkabilecek dış tehditlere karşı çalışmalar yapan future of life institute (fli) yapay zeka karşısında dikkatli olunması gerektiğini belirten bir açık mektup yayımladı.

yapay zekânın insanlığın kontrolünden çıkmaması gerektiğini vurgulayan mektuba google'ın sahibi olduğu ingiliz yapay zekâ firması deep mind'ın kurucuları, massachusetts teknoloji enstitüsü (mit) profesörleri, ibm watson süper bilgisayarını geliştiren mühendisler ve microsoft research biriminden bilim insanları imza attı.

fli mektubunda, yapay zekâ araştırmalarının insanlığa büyük faydalar sağlayabileceği ancak maksimum fayda sağlanırken, olası zararların önüne geçilmesi gerektiği ifade edildi. mektupta olumsuzlukların neler olabileceği ve nasıl önlenebileceği de belirtildi.

sürücüsüz otomobiller ve otonom silah sistemleri biri yapay zekâ teknolojilerinin sahiplerine tehdit oluşturabileceğini not düşen fli, yapay zekânın sunacağı davranışların dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. fli, yaşanan gelişmelerin sadece bir fantezi penceresinden bakılmasına son verilmesini ve bir gün yapay zekânın komutlara karşı gelebileceği ihtimalinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

birçok uzman uyarmıştı

yapay zekânın gelişimine karşı geçmişte birçok ünlü isim uyarıda bulunmuş ve insan neslinin robotların tehdidi altına girebileceğini belirtmişti.

teknoloji milyarderi elon musk, yapay zekâ hakkında birçok uyarı yaparken, ingiliz fizikçi stephen hawking robotların insan neslini tehdit edeceğini ifade etmişti.

musk, yapay zekâya araştırmalarında düzenleme olması gerektiğini, böylece 'aptalca hataların önüne geçilebileceğini' belirtmişti. hawking ise mayıs 2014'te yaptığı açıklamada, yapay zekânın insana ait finansal pazarları, araştırmaları geride bırakabileceğini, liderlerin otoritesini yıkabileceğini ve anlamını bile çözemeyeceğimiz silahlar geliştirebileceği uyarısını yapmıştı.

fütürist nell watson ise fli mektubunda belirtildiği gibi robotların kontrolden çıkabilecek davranışlar sergileyebileceğini ve insanları öldürmeyi normal kabul edebileceklerini öne sürmüştü.

kaynak: cnet ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;