Portre

Portre: Dimitri Medvedev

2008'de Putin'den devraldığı devlet başkanlığını dört yıl sonra yine Putin'e devretti. Bugün Rusya'nın iki numarası.

Medvedev ile Putin 2012 yılında devletin zirvesindeki görevlerini değiş tokuş ettiler. [Fotoğraf: REUTERS/Arşiv]

Dimitri Medvedev

  • doğum tarihi: 1965
  • doğum yeri: st. petersburg
  • 2008-2012 rusya devlet başkanı
  • 2012'den beri rusya başbakanı

1965 yılında st. petersburg'da doğan dimitri medvedev, 1987 yılında leningrad üniversitesi hukuk fakültesi’nden mezun oldu.

bugün adı st. petersburg üniversitesi olan aynı üniversitede lisansüstü öğrenimini 1990 yılında tamamlayan medvedev, ‘hukuk bilimleri doktoru’ unvanı aldı. 1990-1999 yılları arasında öğretim üyeliği yaptı. 

medvedev bu dönem siyasete de yakın durmaya başladı. 1991-1996 yılları arasında st. petersburg belediye başkanlığı dış ilişkiler komitesi’nin hukuk danışmanlığı görevini yürüttü. 

1999'da st. petersburg'dan moskova'ya geldi. 15 şubat 2000’de devlet başkanlığını vekaleten yürüten vladimir putin’in seçim merkezinin başkanlığını yaptı ve putin’in seçimleri kazanmasının ardından kremlin’de görev aldı. 30 haziran 2000 tarihinde gazprom yönetim kurulu başkanlığı’na seçildi. 

basamakları hızla tırmandı

putin iktidarında kariyer basamaklarını tırmanan medvedev, ekim 2002’de rusya devlet başkanı’nın milli banka konseyi’ndeki temsilcisi oldu. bu görevinin ardından 30 ekim 2003 tarihinde kremlin’in idaresinin başına getirildi. devlet bünyesindeki kariyerine devam eden medvedev, nisan 2004’te de rusya güvenlik konseyi’nin üyesi olarak atandı. 

putin’in en yakınındaki isimlerden biri olan medvedev, 14 kasım 2005 tarihinden, devlet başkanlığı koltuğuna oturduğu 7 mayıs 2008 tarihine kadar, mihail fradkov hükümeti bünyesinde birinci başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 

gürcistan ile savaşa girdi

medvedev'in devlet başkanlığı sırasında en önemli olay rusya'nın gürcistan'la savaşı oldu. medvedev, ağustos 2008’de, moskova tarafından desteklenen abhazya ve güney osetya bölgelerine müdahale etmesi nedeniyle, ülkesini gürcistan ile savaşa soktu. moskova, savaş sonrasında, bu bölgelerde binlerce asker tutmaya devam ederken, tiflis buraları ‘rusya işgali altındaki bölgeler’ olarak tanımladı.

medvedev, 2008-2009 küresel mali krizinde, ülkedeki bankaların batmaması için 40 milyar dolar, ekonomiyi canlandırmak amacıyla ise 50 milyar dolar harcanmasına onay verdi. diğer yandan, koltukta oturduğu süre boyunca yolsuzluk karşıtı kampanyalar yürüttü.

dimitri medvedev, eylül 2009’da amerika birleşik devletleri’nin (abd) bazı avrupa ülkelerine füze savunma sistemi kuracağı açıklamasına, bunun gerçekleşmesi halinde moskova’nın baltık denizi’ne kıyısı olan kaliningrad bölgesine füze yerleştireceğini belirterek karşılık verdi.

medvedev, eylül 2011'de birleşik rusya partisi kongresi'nde yaptığı konuşmada, 2012'deki başkanlık seçimi için başbakan putin'i aday gösterdi. putin de 2011 sonunda düzenlenen parlamento seçimlerinde medvedev'in başbakan adayı olması gerektiğini söyledi.

7 mayıs 2012'de yapılna yemin töreniyle putin resmen devlet başkanı olurken, medvedev de bir kez daha kabinenin başına geçti.  

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;