Dağlık Karabağ

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi tırmanıyor

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki ateşkes ihlallerinde bir Azeri asker daha öldü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, "Savaş ihtimalini dışlamıyoruz. Ermeni tarafının provokasyonlarını karşılıksız bırakmayacağız." dedi.

azerbaycan savunma bakanlığından yapılan açıklamaya göre, öğle saatlerinde ermenistan ordusu, cephe hattının ağdam bölgesinde ateşkes ihlali yaptı. azerbaycan ordusundan teğmen sebuhi azizov, keskin nişancıların açtığı ateş sonucu öldü. 

teğmen azizov'un aile ve yakınlarına taziye dileklerini ileten savunma bakanı zakir hasanov, azizov'a, 3. dereceli "askeri hizmet başarı" madalyası verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

ermenistan-azerbaycan cephe hattında yaşanan ateşkes ihlalleri son günlerde özellikle ermeni askerleri tarafından yapılıyor. 

azerbaycan'da bulunan al jazeera muhabiri irfan bozan, sınırdaki kazak, akastafa, terter ve ağdam bölgelerinde ermenistan topraklarından defalarca ateş edildiğini ve gerilimin giderek arttığını bildirdi.

'savaş ihtimali'

azerbaycan cumhurbaşkanlığı da, bir açıklama yaptı. saldırıları 'provokasyon' olarak niteledi. cumhurbaşkanlığı uluslararası ilişkiler müdürü novruz memmedov, savaş çıkma ihtimalini teorik olarak dışlamadıklarını söyledi. "elbette barıştan yanayız. ama ermeni tarafının provokasyonlarını karşılıksız bırakmayacağız. ermenistan yönetiminin bu geleneksel provokatörce taktiği kendi ülkesini çıkmaza sürüklemektedir" dedi.

ilk saldırı değil

23 ocak'ta azerbaycan ordusundan bir yüzbaşı ermeni askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti. ertesi gün de sınırdaki bir azeri okuluna ateş açıldı.

azerbaycan önceki gelişmeler üzerine sınırda savaş uçakları uçurmuştu.

ermenistan tarafının ateşkes ihlâlleri, paris'te iki ülkenin dışişleri bakanlarının barış görüşmeleri için bir araya gelirken yapıldı.

bu görüşmelerde iki ülkenin cumhurbaşkanlarının şubat ayında, karabağ sorununu görüşmek için bir araya gelmesi planlanıyordu. ancak bu buluşmaya ilişkin bir karar açıklanmadı.  

kaynak: ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;