Suriye

İkinci Rus pilot 'kaçmayı başardı'

Düşürülen uçaktan paraşütle atlayan Rus pilotlardan ikincisi, sağ olarak Suriye rejimi askerleri tarafından bulundu. Rusya'nın Paris Büyükelçisi'nin yaptığı açıklamaya göre, paraşütle Kürt Dağı bölgesine inen pilot muhaliflerden kaçmayı başardı ve rejim askerleri tarafından Rus hava üssüne götürüldü.

Rus pilotlardan biri hayatını kaybetmişti.

sınır ihlâli yaptığı gerekçesiyle türkmen dağı üzerinde düşürülen rus uçağından paraşütle atlayan pilotlardan biri suriye rejimi askerleri tarafından bulundu. rusya'nın paris büyükelçisinin europe 1 radyosuna yaptığı açıklamaya göre kaçmayı başaran pilot, rusya'nın askeri hava üssüne geri götürüldü.

büyükelçi, türkmen dağı'na inen pilotlardan diğerinin yaralandığını ve yerde "vahşice öldürüldüğünü" söyledi. uçağın vurulmasının ardından paraşütle atlayan pilotlardan diğeri, türkmen dağı’na düştü. atlayış sırasında dağdaki muhalif savaşçıların açtığı ateşle öldürülen pilotun cenazesi muhalifler tarafından bulundu. bölgedeki türkmen kaynakların al jazeera’ye verdiği bilgiye göre cenaze, dağda bulunan türkmen savaşçılar tarafından ‘buzdolabında’ saklanıyor.

rusya genelkurmay başkanlığı'ndan, pilotları arama-kurtarma çalışmalarına katılan helikopterdeki bir askerin de öldüğü açıklandı. açıklamaya göre, türkiye ile tüm askeri temaslar da askıya alındı. 

‘ikinci pilot ensar-üş şam kontrolündeki bölgeye indi’

kaynaklar al jazeera’ye diğer pilotun da türkmen dağı’nın batısında bulunan kürt dağı’na indiğini söylemişti.

kürt dağı’nın önemli bir kısmı ensar-üş şam örgütü kontrolünde. bu örgüt suriye’deki en büyük muhalif gruplardan ahrar-uş şam ile birlikte islami cephe’yi oluşturan örgütlerden biriydi. cephe dağılınca örgüt tek başına idlib’den kürt dağı’na kadar olan bölgede bazı alanları tek başına kontrolü altına aldı.

kaynak: al jazeera, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;