Kurtarma paketine onay

Yunanistan’ı martta temerrüde düşmekten kurtaracak 130 milyar euroluk paket, 13 saat süren müzakereler sonunda kabul edildi.

Haberin Öne Çıkanları

Zorlu müzakereler

Atina şimdilik rahatladı

Euro ve borsalar yükseldi

Kurtarma paketinin de işe yaramaması halinde Yunanistan'ın eurodan çıkarılması gündeme gelebilir. [Reuters]

Kaynak nasıl kullanılacak?

kabul edilen paketin 23 milyar eurosu yunan bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılması, 35 milyar eurosu tahvillerin geri satın alınması ve 5,7 milyar eurosu tahvil faiz ödemeleri için kullanılacak. euro bölgesi ülkeleri, özel finans kuruluşlarını tahvil takasına teşvik edebilmek için 30 milyar euro değerinde ‘kredi zenginleştirmesi’ ödemesi de yapacak.  

euro bölgesi ekonomi ve maliye bakanları yunanistan’a tedarik edilmesi planlanan 130 milyar euro değerindeki ikinci kurtarma paketini onayladı.

temerrüde düşmesi an meselesi olan atina’ya sağlanacak mali kaynağı ve genel olarak bölgeyi saran ekonomik krize ilişkin tedbirleri görüşmek üzere belçika'nın başkenti brüksel'de bir araya gelen bakanların toplantısı 13 saat sürdü. planın onaylanması sonucu oluşan olumlu ortamda avrupa borsaları yükselirken, euro-dolar paritesi de, yaklaşık yarım sent artarak 1,3293 oldu.

günlerdir süren müzakerelere konu olan yunanistan’ın uygulaması talep edilen tasarruf tedbirleri, paketin serbest bırakılması için ön şart konumundaydı.

mart ayı ortalarında 14,5 milyar euroluk tahvil ihracı yaparak borçlanması gereken ülkenin, paket onaylanmayıp bunu gerçekleştirecek kaynak bulamasaydı temerrüde düşmesi bekleniyordu.

yunanistan başbakanı lucas papadimos, pazartesi gecesi ve salı sabahını euro bölgesi bakanları ve özel sektör temsilcileri arasında mekik dokuyarak geçirdi.

papadimos, bakanlarla paketin geneline ve tasarruf tedbirlerine ilişkin olarak görüşmeler yaparken, paketin öğelerinden özel finans kuruluşlarına olan en az 100 milyar euroluk tahvil borcunun silinmesi operasyonuna ilişkin de, bu kuruluşların temsilcileriyle bir araya geldi.

mart ayı ortalarında hayata geçirilecek plan çerçevesinde, kısa vadeli tahvil sahibi kuruluşlar, bunları, daha düşük kupon faizli ve daha uzun vadeli olanlarla değiştirecek. böylece, atina’nın 20 mart tarihinde ödemesi gereken borç da yeniden yapılandırılmış olacak.

özel sektör tahvil sahiplerinin, uygulamanın sonunda bu tahvillerden yüzde 50’nin üzerinde zarar etmesi bekleniyor.

öte yandan atina, gerçekleştireceği borç silme operasyonunda bir sonraki adım olarak yeni bir yasa çıkararak, gönüllü takasa katılmayan bankaları zarar yazmaya zorlamaya hazırlanıyor. maliye bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kolektif harekete imkan veren yasayla bu kuruluşların da uygulamaya dahil edileceği ifade edildi.

euro bölgesi'nin iki merkez ülkesinin liderleri fransa cumhurbaşkanı nicolas sarkozy ve almanya başbakanı angela merkel daha önce çeşitli kereler, atina'nın talepleri yerine getirmediği takdirde pakete onay verilmeyeceğini kaydetmişti. sarkozy bir açıklamasında, atina’nın euro bölgesi üyeliğinin hata olduğunu da söylemişti.

tedbir üzerine tedbir

atina, euro bölgesi ülkeleri ve uluslararası para fonu’nu (imf) paketin onaylanması için ikna etmek amacıyla son çabaları çerçevesinde, emeklilik ve ek emeklilik maaşları üzerinden 325 milyon euro  kesinti yapacağını açıklamıştı.

yunan hükümeti bu son kesintilerden önce ayrıca, 750 bin kamu çalışanının 150 bininin 2015 yılına kadar işten çıkarılması, 2012 için talep edilen 3,3 milyar euroluk ek önlem paketinin şartlarının yerine getirilmesi, özel sektörde asgari ücretin yüzde 22 azaltılması ve emekli maaşlarında 300 milyon euro kesinti yapılması konularında ab ve imf temsilcileriyle anlaşmaya varmıştı.

yunanistan'da, hükümetin iki büyük ortağı merkez sol panhelenik sosyalist hareket (pasok) lideri yorgo papandreu ve merkez sağ yeni demokrasi partisi (nd), ülkenin kabul ettiği tasarruf tedbirlerini uygulayacaklarına dair imzalı taahhütlerini euro grubu’na göndermişti.

tedbirler, ülkede yoğun protesto gösterileri ve grevleri de beraberinde getirmişti.

onaylanan paket çerçevesinde, ülkenin borç vadesinin uzatılması ve faiz yükünün hafifletilmesi de hedefleniyor. uygulamanın devreye girmesi ve borç takasıyla, 2011 itibari ile yunanistan'ın gayri safi yurtiçi hasılasının (gsyih) yüzde 160'ına ulaşan kamu borçlarının 2020 yılına kadar yüzde 120'lere düşürülmesi hedefler arasında.

Hileli göstergeler

1 şubat 1999 tarihinde kurulan euro bölgesi’nin bugün 17 üyesi bulunuyor. ancak, yıllık bütçe açığı, kamu borcu, enflasyon seviyesi, kur devalüasyonu ve uzun dönemli faiz oranları gibi makroekonomik kriterlerin sağlanmasıyla üye olunan bölgeye, yunanistan ancak 1 ocak 2001 tarihinde girmişti. daha sonra, atina’nın üyelik için ekonomik göstergeleri olduğundan farklı gösterdiği anlaşılmıştı.

atina hedefleri tutturamıyor

ekim 2011’de üzerinde anlaşılan 130 milyar euroluk paketten önce, mayıs 2010’da da atina’ya yönelik 110 milyon euroluk bir paket kabul edilerek, uygulamaya sokulmuştu.

son iki yıldır taahhüt ettiği hiçbir hedefi tutturamayan yunanistan'ın muhtemel ikinci kurtarma paketindeki başarısı, izlenecek ekonomik programı hazırlayan ab komisyonu, ecb ve imf yetkilileri tarafından bile sorgulanıyor.

ikinci kurtarma paketinin de işe yaramaması halinde kesin çözüm olarak yunanistan'ın ortak para eurodan çıkarılması gündeme gelebilir.

euro bölgesi, yunanistan başta olmak üzere, italya, ispanya, portekiz ve irlanda gibi üye ülkeleri yoğun olarak etkileyen borç krizinin yayılmaması için çözüm üretmeye çalışıyor.

bu çerçevede, yunanistan ekonomisini kurtarmaya yönelik kurtarma paketlerini, kemer sıkma önlemleri karşılığında uygulamaya koyma kararı alan ab liderleri, kurdukları avrupa mali istikrar fonu (efsf) çerçevesinde irlanda ve portekiz’e de fon sağlıyor.

italya da imf ve ab denetiminde, ekonomist başbakan mario monti yönetiminde tasarruf tedbirleri alıyor.

 1-2 mart'taki ab zirvesi’nde ekonomiye yönelik görüşmelere devam edilecek.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;