Portre

Portre: Koray Aydın

MHP Trabzon Milletvekili Aydın, iki kez başkanlık yarışına girdi. 2012'deki kurultayda oylarını üçe katladı

Konular: Türkiye, MHP
Koray Aydın, 4 Kasım 2012 tarihindeki kurultayda 441 delegenin desteğini aldı. [AA]

koray aydın'ın mhp trabzon gençlik kolları'nda 1976 yılında başlayan siyasi hayatı, 2003 ve 2012'de mhp’de liderlik yarışına kadar uzandı. koray aydın, mhp’de muhalefetin dikkat çeken isimlerinin başında. son kongrede oylarındaki ciddi artış, parti içi muhalafetin güçlendiği yorumlarına yol açmıştı.

siyasi hayatı

mhp trabzon gençlik kolu başkanı olduğu sırada, 12 eylül 1980 darbesi ile askıya alınan parti macerası yasakların kalkmasının ardından devam etti.  önce muhafazakar parti ve sonrasında da ismi tekrar mhp olacak milliyetçi çalışma partisi'nde (mçp) genel sekreter yardımcılığı görevini yürüttü. 1991 yılındaki genel seçimlerde mçp trabzon milletvekili olarak meclise girdi. bu dönemde tbmm plan ve bütçe komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 1995 genel seçimlerinin ardından 1999 yılına kadar mhp genel sekreterliği görevini yürüttü.

yüce divan'da yargılandı

türkiye'de 1999 genel seçimlerinden sonra kurulan demokratik sol parti-mhp-anavatan partisi üçlü koalisyonunun bayındırlık bakanı koray aydın, ülkeyi sarsan 17 ağustos 1999 depremiyle birlikte hakkında ortaya atılan yolsuzluk suçlamalarıyla uzun süre gündemdeydi.

siyasetçilerin yargılandığı en üst mercii yüce divan'a sevk edilen mhp'li siyasetçinin deprem konutları için yapılan ihaleden beş ay önce babası ve kayınbiraderiyle bir şirket kurduğu milliyetgazetesi tarafından haberi yapıldı. gazetenin yayımladığı belgelere göre, aydın'ın şirkette yüzde 25 ortaklığı vardı.

kendisi ve ailesi adına yaptığı mal beyanlarında onlarca ev ve daireyi bildirdi. istifasını televizyondaki canlı yayında eylül 2001'de açıklayan siyasetçi, 29 ihalede yolsuzluk suçlaması ve 216 yıla kadar hapis cezası talebiyle hakim karşısına çıktı. yargı safhasında aydın ailesinin milyonlarca doları bulan mal varlığına tedbir konuldu, yüce divan 5 ekim 2007'de kararını açıkladı. aydın, tüm suçlamalardan beraat etti ve mal varlığı üzerindeki kısıtlama kaldırıldı.

mahkemenin sonuçlanmasıyla yeniden siyasete döndü, 2011 genel seçimlerinde de trabzon'dan milletvekili seçildi.

oylarını üç kat artırdı

aydın, 4 kasım 2012 tarihindeki kurultayda bahçeli'ye 2003'ten sonra yeniden rakip oldu. 'değişim ve şimdi' sloganıyla seçime giren siyasetçiye 441 delege destek verdi, devlet bahçeli 725 oyla rakibini yense de oy makası ilk kez bu kadar kapanmış oldu. koray aydın, kurultaydan oylarını üç kat arttırarak çıktı, böylece olağanüstü kurultay çağrısı yapma hakkını da elde etti. 

aydın, karadeniz teknik üniversitesi makine mühendisliği bölümü mezunu.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;