Portre

Portre: Oktay Vural

TBMM'ye ilk kez 1999'da seçilen MHP Grup Başkanvekili, eski bir Ulaştırma Bakanı. Vural, Başbakanlık Müşavirliği, BOTAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu.

Konular: MHP, Devlet Bahçeli
Vural, 2010 Dünya Kupası sonrası vuvuzelayla basın toplantısı düzenlemiş ve 'işte hükümetin sesi böyle çıkıyor' demişti. [AA]

türkiye'de milliyetçi oyları temsil eden mhp'nin grup başkanvekili oktay vural, 22 temmuz 2007 tarihindeki seçimlerde izmir'den milletvekili seçildi. tbmm'de sık sık basın toplantısı düzenleyen mhp'li siyasetçi, hükümete yönelik eleştirileriyle dikkat çeken bir isim.

vural, akp'nin toplumda kutuplaşma yarattığını düşünüyor. vural'a göre 'herşey biz yaptık' anlayışı ötekileşme yaratıyor. vural, akp’nin siyaset dilinin demokrasiyi araç olarak gören, demokrasiyi hazmedemeyen, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla toplumu yönetme modeli olduğu görüşünde. 

'bize göre kürt sorunu yok'

vural, türkiye'de kürt sorununun bir araç olarak kullanıldığı iddiasında. ona göre, hedef türkiye'yi bölmek.vural, türkiye'de kürt sorunu olmadığına inanıyor. vural, 'bu sorunu kabul etme dayatmasıyla türk milleti çözülme yoluna sokulmak isteniyor.' diyor. vural, herkes için demokrasi ve insan hakları için reformlar yapılacağını söylüyor, türkiye’de ise bu adımların bölücülüğe zemin hazırlamak için olduğunu savunuyor.

vuvuzela benzetmesi

vural'ın en çok konuşulan eleştirilerinden biri de başbakan erdoğan'a yönelik vuvuzelalı tepkisi olmuştu..

vural, 2010 dünya kupası'ndan sonra düzenlediği bir basın toplantısında güney afrika'nın ünlü çalgısı vuvuzelayla gazetecilerin karşısına çıktı.

türkiye başbakanı recep tayyip erdoğan'ı vuvuzelaya benzeten vural, "sözleri kuru gürültü ve vızıltıdan başka bir şey değil" dedi. yanındaki partili vuvuzelayı çalmayı başaramayınca vural’ın tepkisi "işte hükümetin sesi de böyle çıkmıyor" oldu.

bu tepki erdoğan'ın, 12 eylül 2010'da yapılan anayasa refernadumu öncesinde bir meclis toplantısında mhp'yi eleştirmesinin ardından geldi."ben mhp tabanına saygı duyuyorum. ama mhp yönetimi ile mhp tabanının özellikle bu referandum sürecinde örtüştüğünü sanmıyorum" diyen erdoğan, "ben mhp tabanının referanduma evet diyeceğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

vural, 11 haziran 2011 seçimlerinden önce mhp'yi sarsan kaset skandalında kaydı ortaya çıkmayan tek genel başkan yardımcısıydı.

bursla abd'ye gitti

1956 diyarbakır doğumlu siyasetçi, aynı zamanda akademisyen. 1979’da istanbul hukuk fakültesi’nden mezun olmasının ardından yine istanbul üniversitesi’nde maliye yüksek lisansını tamamladı.

doktora eğitimine izmir dokuz eylül üniversitesi iktisat bilimi dalında devam eden vural, 1984-85 arasında birleşmiş milletler bursuyla abd’nin pennsylvania üniversitesi'nde çalışmalar yaptı. 1987 yılında doktor unvanını aldı.

vural, 1988’de dokuz eylül üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi maliye bölümü'ne yardımcı doçent olarak atandı.

ulaştırma bakanlığı yaptı

vural, 1980’de başbakanlık devlet planlama teşkilatı’nda başlayan kariyerinde 1988’de başbakanlık danışmanlığı, botaş genel müdürlüğü, yönetim kurulu başkanlığı, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı müşavirliği, cumhurbaşkanlığı devlet denetleme kurulu üyeliği yaptı. 1998’de sanayi ve ticaret bakanlığı bakanlık müşavirliği’ne atandı.

ilk kez 1999 seçimlerinde izmir 1. bölgeden milliyetçi hareket partisi milletvekili seçildi.

oktay vural, 1 ağustos 2001’de ulaştırma bakanlığı oldu. bir yıl sürdürdüğü bakanlık görevini, 3 kasım 2002 seçim kararı nedeniyle bıraktı.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;