Portre

Portre: Özcan Yeniçeri

Türk dünyası, milliyetçilik ve kimlik konularında çalışan MHP Ankara milletvekili, Kürt Sorunu, BDP ve PKK lideri Abdullah Öcalan’la ilgili açıklamalarıyla birçok kez gündeme geldi.

Konular: Türkiye, MHP
Mecliste Arif Nihat Asya’nın 'Bayrak' şiirini okuyan Yeniçeri, elinde Türk bayrağıyla kürsüye geldi. [AA]

milliyetçi hareket partisi'ne (mhp) katılmadan önce niğde üniversitesi'nde öğretim üyesi olan özcan yeniçeri, televizyonlardaki tartışma programlarına sık sık konuk olarak adını kamuoyuna duyurdu. türk dünyası, milliyetçilik ve kimlik konularını irdelediği yayınlanmış 4 kitabı bulunan prof. dr. yeniçeri, kürt sorunu, barış ve demokrasi partisi (bdp) ve kürdistan işçi partisi (pkk) lideri abdullah öcalan ile ilgili tartışmalı açıklamalarıyle birçok kez gündeme geldi.

mhp lideri devlet bahçeli tarafından aday gösterilmeden önce de partinin bakış açısını yansıtan figürlerin önde gelenlerinden biriydi. 7 ocak 2009 tarihinde ntv televizyonunda katıldığı bir programda sarfettiği "aslında kürtler türkiye’de türkleri asimile etmiştir" sözleriyle çok konuşuldu.

2011'deki genel seçime birkaç ay kala yeniçağ gazetesinde yayımlanan bir yazısında, bdp’nin desteklediği 12 bağımsız ismin adaylıklarının yüksek seçim kurulu (ysk) tarafından geçersiz sayılmasını değerlendirdi. yeniçeri, "yasaları bdp’nin ihtiyaçlarına göre değiştirmek yerine bdp’nin, kendisini yasalara uygun hale getirmesi gerekir" diye yazdı.

türk hava yolları'na '13' tepkisi

ankara milletvekili yeniçeri'yi gündemde tutan bir diğer açıklama, türk hava yolları (thy) uçaklarının koltuklarında 13 rakamının bulunmaması üzerine geldi. yeniçeri, uygulamanın batı'nın batıl inançlarının bir taklidi olduğunu söyleyerek, "bilindiği gibi 571 yılı islam’ın yüce peygamberi’nin doğum tarihidir. bu tarihin rakamlarının toplamı 13 etmektedir. yine bilindiği gibi fatih sultan mehmet tarafından istanbul 1453 yılında fethedilmiştir. bunun rakamları toplamı da 13 etmektedir. türk hava yolları'nın çoğu uçaklarında 13 numarasının bulunmamasının nedeni nedir?" dedi.

eşcinsel ilişkiler üzerinden de batılı ülkeleri eleştirdi, kürtlerin ağırlıklı temsil edildiği bdp'nin yeni anayasada eşcinsel evliliklere izin verilmesi talebini "batı'nın koyduğu değerlerin de anlamı olabilir, ancak burada asla bir anlamı olamaz. tamamen ahlâksızlık meselesidir. sapkınlığa yönlendirici ve özendirici bir durumdur" sözleriyle değerlendirdi.

türk eurovision

sık sık mecliste söz alan yeniçeri'nin 13 haziran 2012 tarihindeki gündemi, milli eğitim bakanlığı’nın edebiyat kitaplarından arif nihat asya’nın 'bayrak' şiirini çıkarmasıydı. elinde türk bayrağıyla kürsüye gelen siyasetçi, söz konusu şiiri okudu.

türkiye’nin eurovision şarkı yarışması'na 2013 yılında katılmama kararını değerlendiren yeniçeri, böyle bir yarışmaya ingilizce sözlü şarkılarla katılmaktansa hiç yer almamanın daha iyi olduğunu söyledi. mhp'li siyasetçinin getirdiği öneri, türkiye öncülüğünde, türkçe sözlü türk avrasyavizyon adı altında bir yarışma düzenlenmesi oldu.

sezaryeni savundu

türkiye başbakanı recep tayyip erdoğan’ın sezaryenle doğuma karşı olduğunu söylemesinin ardından doğan tartışmalara da katılan yeniçeri, 30 mayıs 2012’deki açıklamasında, "sayın başbakan sezaryen oldu mu da sezaryenin ne olduğu konusunda ahkâm kesiyor? bu kadınlara özgü bir olgudur. zorda kalan, darda kalan insanın başvurduğu bir yöntemdir" diyerek bu hakkı savundu.

akademik kariyerine ankara ticaret ve turizm yüksek öğretmen okulu işletme muhasebe bölümü'yle başlayan milletvekili, yüksek lisansını uludağ üniversitesi'nde, doktorasını erciyes üniversitesi işletme bölümü'nde tamamladı.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;